logo yeni

SAĞLIK BAKANLIĞINDA TAŞERON ÇALIŞANLARA DÖNER SERMAYE ÖDENECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

laborantSağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda tıbbi laboratuvar teknikerliği, sekreterlik, hemşirelik gibi pek çok asli işin taşeron çalışanlara gördürüldüğü iddialarından hareketle, taşeron çalışanlara döner sermaye ödenip ödenmeyeceği sorusunu da içeren bir önerge Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Alaattin YÜKSEL tarafından hazırlanan ve Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından cevaplandırılması istenen soru önergesinde; “Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlarda Tıbbi Laboratuvar Teknikerliği, sekreterlik, hemşirelik gibi pek çok asli işin taşeron çalışanlarca yürütülmekte olduğu bilinmektedir.” denildi ve şu sorular soruldu:

1. Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlarda (kamu hastaneleri ve diğerleri) çalışan kadrolu personel sayısı nedir? Kadro statüleri nedir?

2. 2002 yılından itibaren, taşeron firmalar üzerinden istihdam edilen işçi sayısı ne kadardır?

3. İzmir’de Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlarda çalıştırılan taşeron işçi sayısı 2002 yılından günümüze sayısı nedir?

4. Taşeron firmaya bağlı olan sağlık çalışanlarının bazılarının üniversite mezunu olmalarına rağmen kağıt üzerinde ilkokul mezunu olarak gösterildikleri doğru mudur? Bu konuda Bakanlığınızın herhangi bir tespiti var mıdır?

5. Taşeron işçilerin de döner sermayeden yararlandırılması düşünülmekte midir?

6. Bakanlığınızda çalışan, ancak ulaşım için para ödemek zorunda kalan taşeron işçilerin tıpkı kadrolu çalışanlar gibi servis araçlarından ücretsiz yararlandırılması için bir girişiminiz var mıdır?

7. Şirketlerde “Temizlik Elemanı” olarak görünmelerine rağmen, Tıbbi Laboratuvar Teknikeri olarak çalışan taşeron işçiler, yüksek risk grubuna giren işler yapmaktadırlar. Üzerlerinde çalışılan kanlardan; hepatit, brucella, kırım kongo, tifüs, AIDS gibi hastalıklara yakalanma olasılıkları son derece yüksektir. Bu benzeri işleri yapan personel için ayrıca bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır?

8.Taşeron işçi olarak çalışanların, kadroya geçirilmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.