logo yeni

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARINA KADRO KONUSU BELLİ OLDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

is-guvenligi-uzmaniİş güvenliği uzmanı olarak istihdam edilenlerin, iş güvenliğinin devlet kontrolü altında daha etkin bir şekilde denetlenmesi adına Devlet kadrolarına atanıp atamayacağının da sorulduğu önergeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevap verildi.

Manisa Milletvekili Sayın Erkan AKÇAY tarafından verilen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılması istenen soru önergesinde; iş güvenliği uzmanlarının özel şirketler bünyesinde çalıştırılmaları nedeniyle iş güvenliği denetimlerinin gereğince yapılmadığı ve iş güvenliğinin etkisiz hale getirildiği belirtilmiş ve şu sorulara yer verilmişti:

1)2012-2014 yılları arasında istihdam edilen iş güvenliği uzmanlarının A, B ve C gruplandırmalarına göre sayısı kaçtır?

2)Ülkemizin mevcut olarak ihtiyacı olan A, B ve C grubu iş güvenliği uzman sayısı il bazı itibariyle kaçtır?

3)İş güvenliğinin devlet kontrolü altında daha etkin bir şekilde denetlenmesi adına iş güvenliği uzmanlarının devlet kadrolarına atanması gündeminizde midir?

4)İş güvenliği uzmanlarının devlet kadroları dışında bağımsız denetim birimleri oluşturularak bu birimlerde istihdam edilmesi gündeminizde midir?

Bakan Faruk ÇELİK imzalı yazı ile verilen cevap

Soru önergesine verilen cevap yazısında şu ifadeler yer aldı:

44.930 işyeri A sınıfı, 39.512 işyeri B sınıfı, 88.267 işyeri C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi yapmıştır.

Yukarıdaki bilgiler iş güvenliği uzmanı ile işyeri arasında yapılan bireysel sözleşmeleri ve OSGB üzerinden işyeri ile iş güvenliği uzmanı arasında yapılan sözleşmeleri göstermektedir.

Ülkemizin ihtiyacı olan A, B ve C grubu il bazı iş güvenliği uzman sayısı ile ilgili olarak herhangi bir veri bulunmamaktadır.

İş güvenliği uzmanlarının devlet kadrolarına atanması gündemimizde olmayıp iş sağlığı ve güvenliğinin denetlenmesi hususu Bakanlığımız İş Teftiş Kurulu Başkanlığı aracılığı ile yapılmaktadır.

İş güvenliği uzmanlığı hizmetleri bir denetim şekli olmayıp, işverenlere iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilmediği veya göremediği teknik ve hukuki (mevzuat ve uygulamalarında) hususlarda yol gösteren bir sistemdir.

Ayrıca işverenler ya iş güvenliği uzmanları ile bire bir sözleşme yaparak ya da Bakanlığımızca yetkilendirilen ortak sağlık ve güvenlik birimleri (OSGB)’den hizmet almaktadır.

 Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.