logo yeni

DERSHANE ÖĞRETMENLERİNİN KAMUYA GİRMESİNDE HANGİ SÜRE ESAS ALINACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmen15Kamudaki öğretmen kadrolarına atanması planlanan dershane öğretmenlerinin prim gün sayısı sıkıntısına açıklık getirilmesi istendi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplanması istenen bir önerge ile konuyu dile getiren Manisa milletvekili Hasan ÖREN, dershane öğretmenleri için aranacak 6 yıl şartının belirlenmesinde esas alınacak ölçüyü sordu. Ören’in TBMM Başkanlığına sunduğu önergede şu ifadelere yer verildi:

5580 sayılı Özel Öğretim Karumları Kanununa eklenen bir madde ile dershane öğretmenleri, Kamu Personel Seçme Sınavına girme şartı aranmaksızın Bakanlığınızda öğretmen kadrolarına atanabileceklerdir.

Kanuna göre; maddenin yayımı tarihi itibarıyla, ilgili mevzuat uyarınca faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezleri iş yerlerinde eğitim personeli olarak çalışmakta olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olanlardan, bu iş yerleri üzerinden sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl olması ” şartı getirilmiştir.

Kanunda 6 yıllık sürenin, sigortalılık süresi mi, yoksa yatırılmış olan prim gün sayısı mı olduğu anlaşılmadığından bir belirsizlik söz konusudur. Çünkü 6 yıl görev yapan bir öğretmenin sigorta primleri tam olarak yatırıldığında 2160 gün prim gün sayısı olmaktadır. Bilindiği üzere dershane öğretmenlerinin sigorta primleri genellikle 10 ay veya daha az yatırılmaktadır. Uygulama hayata geçtiğinde, 01.01.2014 tarihi itibariyle, 6 yıl sigortalılık süresi şartını doldurduğu halde, prim gün sayısı şartını dolduramayan öğretmenler mağdur olacaklardır.

Buna göre;

1-Ülkemizde dershanelerde çalışan öğretmen sayısı ne kadardır?

2-5580 sayılı Özel Öğretim Karumları Kanunun Ek 1. Maddesine göre öğretmen olarak atanma şartını taşıyan dershane öğretmeni sayısı ne kadardır?

3-Bu kanun kapsamında atanacak olan toplam dershane öğretmeni sayısı ne kadardır?

4-Mecliste yasalaşan torba kanun ile Bakanlığınıza 40.000 öğretmen ataması yetkisi verilmiştir. 40.000 öğretmen ne zaman atanacaktır? Bunun ne kadarı dershane öğretmenlerine ayrılacaktır?

5-Kanunda geçen 6 yıllık süre şartında, sigortalılık süresi mi, yoksa.prim gün sayısı süresi mi esas alınacaktır?                      

6-Öğretmenlerin mağdur olamaması için başvurularda' sigortalılık süresinin esas alınması yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.