logo yeni

MALULEN EMEKLİ OLANLARDAN VÜCUT ORGAN PROTEZ BEDELLERİ GERİ İSTENİYOR MU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

protezMalulen emekli olanlardan vücut organ protez bedellerinin SGK tarafından geri istendiği yönündeki iddialar Meclis’e taşındı.

Konuyla ilgili olarak hazırlanan önergede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’in cevaplaması istenen iddialar şöyle yer aldı:

“Malulen emekli olanların tedavi gider ve masraflarının karşılanmasında yaşadığı sorunlarla ilgili olarak aşağıdaki sorularımın cevaplandırılması gereği doğmuştur.

1-Emekli ve Malullük Aylığı Bağlanmış Olanlarla, Bunların Kanunen Bakmakla Yükümlü Bulundukları Aile Fertleri, Dul ve Yetim Aylığı Alanların Muayene ile Tedavileri Hakkında Yönetmelik ‘in 28. Maddesinde; "Kullanılması ilgili uzman tabibin de bulunduğu sağlık kurulu raporuyla gerekli görülen vücut organ protez bedelleri, hak sahiplerinden ilgili kanunlarda yazılı usul, esas ve oranlara göre katılım payı alınmak suretiyle Sandıkça karşılanır.” Şeklinde belirtilmiş olmasına rağmen SGK tarafından yapılmış ödemelerin iadesinin talep edilmesi hukuka aykırılık teşkil etmez mi?

2-Malulen emeklilerin protez masraflarının SGK tarafından karşılanmasını müteakiben yeni bir genelge çıkartılması neticesinde SGK tarafından yapılan ödemenin geri iadesinin talep edilmesi Hukuk Güvenliği ve Kazanılmış Hak İlkelerine aykırılık teşkil etmez mi?

3-Malulen emekli olanların yapmış olduğu tedavi gider ve masraflarının karşılanması, şartlarının iyileştirilmesi yönünde yapmış olduğunuz bir çalışma var mıdır? Yok ise ne zaman yapılacaktır?”

Önerge İstanbul milletvekili Mahmut TANAL tarafından TBMM Başkanlığına verilmişti.  

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.