logo yeni

SAĞLIKTA KAÇ ÇEŞİT VE NE KADAR KATILIM PAYI ÖDENİYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

odemeSon 12 yılda sağlıkta ödenen katılım paylarının toplam sağlık harcaması içindeki payının %12’lerden %45’lere çıktığı ve adeta sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşların her aşamada katılım payı ödediği iddialarından hareketle Sağlık Bakanının cevaplandırması istemi ile soru önergesi verildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Özgür ÖZEL, verdiği soru önergesinde;

“Son 12 yılda sağlıkta ödenen katılım paylarının toplam sağlık harcaması içindeki payı %12’lerden %45’lere kadar çıkmış ve adeta sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşlarımızın reçete ücretinden, telefonla randevuya kadar katılım payı ödemediği aşama kalmamıştır. Oysa dünyada katılım payı maliyete ortak etmek amacıyla değil bir farkındalık yaratmak amacıyla genelde 1 ya da 2 çeşit olarak alınmaktadır ve bir tek ülkemizde hastayı maliyeti karşılamaya ortak etmekte amacıyla alman tam 11 çeşit katılım payı bulunmaktadır. Hastanede, eczanede ve maaşından olmak üzere farklı kanal aracılığı ile alınan bu katılım paylan bir taraftan vatandaşlarımızın belini bükerken, diğer taraftan da eczacı ile hastayı karşı karşıya getirmektedir.

Vatandaşlarımız AKP tarafından 12 yıldır tekrarlanan retorik gereği ücretsiz muayene olacağım sanarak sağlık kuruluşuna gitmekte, muayene olmakta ancak muayene katılım payını o sırada değil, ilacı alırken eczanede ödemektedir.

Eczacılarımız da kanun gereği ilaç katkı payının yanı sıra genelgeyle alınacağı bildirilen poliklinik muayene katılım payını da vatandaştan tahsil etmek zorunda kalmakta ancak bunu hastalar bilmediği için sanki eczacının aldığı bir ücret gibi algılanmaktadır.

Yani ücretsiz muayene ücretli hale gelmekte, devletin muayene sonrasında almadığı muayene parası da eczacı tarafından devlet adına tahsil edilerek, eczacılar adeta tahsildara, eczaneler vezneye dönüştürülmektedir. Eczacı bir taraftan devletin vatandaşı bilgilendirmesi gereken bu hususu hastaya bildirmekle uğraşırken, diğer taraftan muayene ücretlerini tahsil etmektedir. Bu uygulama hayata geçirilirken AKP hükümetleri tarafından hedeflenen “sağlıkta yıldırma politikası” nihayet başarıya ulaşmıştır ve katılım paylarından bezen hastalar, muayene ücretlerini ödemeyerek, reçetesiz ilaç alma yoluna gitmektedir. Şimdilerde ise vatandaşların ödemedikleri bu ücretler 3 haneli rakamlara ulaşmıştır.”

diyerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları sordu:

1. Bugüne kadar vatandaşların ödemediği ve sistemde biriken muayene ücreti tutarı ne kadardır?

2. 2013 yılında vatandaşların ödemediği ve sistemde biriken muayene ücreti tutarı ne kadardır?

3. 2014 yılının ilk 6 ayında vatandaşların ödemediği ve sistemde biriken muayene ücreti tutarı ne kadardır?

4. Vatandaşlarımızın borcu olan brikmiş muayene ücretlerinden en yüksek rakamlardan ilk bin adedinin büyükten küçüğe tam listesi nedir? 

5. 2013 yılında Kurumun tahsil ettiği reçete katkı bedelleri ve 3 kutu ilaçtan sonra her kutuya 1 lira olarak alınan kutu başı ücretlerin ayrı ayrı olmak üzere tutarları nedir?

6. 2014 yılının ilk 6 ayında Kurumun tahsil ettiği reçete katkı bedelleri ve 3 kutu ilaçtan sonra her kutuya 1 lira olarak alınan kutu başı ücretlerin ayrı ayrı olmak üzere tutarları nedir?

7. Yıllardır söz verilen ama bir türlü yerine getirilmeyen muayene ücretlerinin eczanelerde tahsil edilmesi uygulamasına ne zaman son verilecektir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.