logo yeni

EMEKLİ SANDIĞINA TABİ OLARAK ÇALIŞTIKTAN SONRA SSK VEYA BAĞKUR'DAN EMEKLİ OLANLARIN DURUMU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

emekli2Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), SGK tarafından Türk lirasından altı sıfır atılması nedeniyle düşük miktarlarda emekli ikramiyesi ödemesi ile ilgili şikâyeti çözüme kavuşturmak için ilgili idare kurumlarıyla bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Ombudsman Abdullah Cengiz Makas, yargı kararıyla ödenmesi kesinleşen ikramiyelerin, Türk lirasından altı sıfır atıldığı gerekçesi ile altı basamağın silinerek ‘ikramiye’ adı ile ödeme yapılmasının, ‘sosyal adalet duygusunu’ zedelediğini söyledi.

KDK Toplantı Salonunda gerçekleşen görüşmeye, Ombudsman Abdullah Cengiz Makas başkanlık etti. Toplantıya, Hazine Müsteşarlığı, SGK, Maliye Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Düşük emekli maaşının sebebi

KDK’da yapılan toplantıya sebep olan şikâyete göre, uzun yıllar emekli sandığına tabi olarak çalışmasının ardından görevinden ayrılan şikâyetçi, daha sonra SSK veya Bağ-Kur’a bağlı çalıştı. Buradan emekliye ayrılan vatandaş, emekli sandığına tabi çalışmaları karşılığında kendilerine emekli ikramiyesi ödenmesi talebiyle SGK’ya başvurdu; ancak talebi reddedildi. Şikâyetçi, emekli ikramiyelerinin günümüz şartlarına göre uygun bir şekilde ödenmesi için bu kez Yargıya başvurdu. Yargı, şikâyetçiye emekli ikramiyesinin uygun şekilde ödenmesi yönünde karar verdi. Vatandaş, tekrar SGK’ya başvurdu; ancak bu defa da Türk lirasından altı sıfır atıldığı gerekçesiyle 395,65 TL tutarında emekli ikramiyesi aldı. İdari kanallar yoluyla sorununu çözemeyen vatandaş, son olarak olayı KDK’ya taşıdı.

Şikâyeti inceleyen KDK, vatandaşı haklı bularak emekli ikramiyelerinin hesaplanmasının ardından, bu tutarın alım gücünün denkleştirilerek emeklilere ödenmesi gerektiğini belirtti ve SGK’ya tavsiye kararında bulundu. SGK’nın bu konuda tek başlarına karar vermelerinin mümkün olmadığını KDK’ya bildirmesi üzerine, konunun diğer tarafları olan Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı ile görüşmelere başlandı.

Taraflar bu görüşmeler doğrultusunda emekli ikramiyesindeki anlaşmazlığını çözmek için biraraya geldi. Toplantıda konuşan Ombudsman Makas, şikâyette bulunan vatandaşların başvurusunun haklı olduğunu vurgulayarak, “Uzun yıllar emekli sandığına tabi olarak devletine hizmet etmiş kişilerin sırf son çalıştıkları statünün Emekli Sandığı olmaması nedeniyle emekli ikramiyesi alma hakkından yoksun bırakılmamaları gerekiyor. Sonrasında yargı kararıyla ödenmesi kesinleşen ikramiyelerin, yapılan hesaplamaların ardından Türk lirasından altı sıfır atıldığı gerekçesi ile altı basamağın silinerek ‘ikramiye’ adı ile bir ödeme yapılmasının, Yargıtay Hukuk Genel Kararında vurgulanan ‘külfet-nimet dengesini’ korumadığını, ‘sisteme duyulan güveni’ ve ‘sosyal adalet duygusunu’ zedelediğini düşünüyoruz. KDK olarak, kararda, ilgili yılların katsayıları esas alınarak hesaplanması ve alım gücü denkleştirilerek ödeme yapılmasını istedik. İdare o yıla göre katsayıları hesapladı ancak arada altı sıfır meselesi var. Biz bunu hukuka ve hakkaniyete uygun bulmuyoruz. Vatandaş 30 kuruş,10 kuruş gibi ikramiye alıyor. En azından bunu vatandaşa açıklamamız gerekli” dedi.

Yetkililer, vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için, kurumlarında çalışmalar yapacaklarını bildirdi. Temsilciler ayrıca, siyasi iradeye konunun iletilmesi ve bu konuya yönelik kanun çalışması yapılması gerektiğini de belirtti.  

Ombudsman Makas ise kapanış konuşmasında “Emekli ikramiyelerinin hesaplanmasının ardından, bu tutarın alım gücünün denkleştirilerek, emeklilerimize ödenmesinin gerekliliğini vurguluyoruz. Bu hukukun ve hakkaniyetin bir gereğidir” değerlendirmesinde bulundu.

Taraflar önümüzdeki günlerde tekrar biraraya gelecek.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.