logo yeni

YETİM AYLIĞINDAN YARARLANMADA EŞİTSİZLİK VAR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas17Babalarının ya da kendilerinin Emekli Sandığı, SSK veya Bağ-Kur emeklisi olma durumuna göre, dul kadınlar arasında yetim aylığından yararlanmada söz konusu olan eşitsizliğin neden giderilmediği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soruldu.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Oktay VURAL verdiği soru önergesinde; “Eşinden ayrılmış bir kadın SSK ve Bağ-Kur emeklisi ise, Emekli Sandığından emekli olmuş babasından dolayı yetim aylığı alabilmekteyken, eşinden ayrılmış bir kadının Emekli Sandığı emeklisi olması dolayısıyla yetim aylığı alamadığından mağdur olduğuna dair şikâyetler alınmaktadır.

Diğer yandan, Babası SSK veya Bağ-Kur’dan emekli olması halinde ise dul kalan bir kadının yetim aylığı alamamasına karşılık, Emekli Sandığından emekli olmuş bir babanın dul kalan kızının yetim aylığı almasından dolayı da haksızlığa uğranıldığına dair şikâyetler de alınmaktadır.” diyerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sordu:

Eşinden ayrılmış bir kadın SSK ve Bağ-Kur emeklisi ise, Emekli Sandığından emekli olmuş babasından dolayı yetim aylığı alabilmekteyken, eşinden ayrılmış bir kadının Emekli Sandığı emeklisi olması dolayısıyla yetim aylığı alamadığından mağdur olduğuna dair şikâyetler alınmaktadır.

Diğer yandan, Babası SSK veya Bağ-Kur’dan emekli olması halinde ise dul kalan bir kadının yetim aylığı alamamasına karşılık, Emekli Sandığından emekli olmuş bir babanın dul kalan kızının yetim aylığı almasından dolayı da haksızlığa uğranıldığına dair şikâyetler de alınmaktadır.

1. Yukarıda ifade edilen iddialar doğru ise, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında toplanan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı Genel Müdürlükleri arasında mevzuat farklılıklarının hala devam etme sebebi nedir?

2. Bu tür haksız sonuçlar doğuran mevzuat farklılıklarının giderilmesi için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.