logo yeni

EĞİTİM YÖNETİCİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ İLE İLGİLİ KONULAR BAKANA SORULDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

degerlendirmeOkul ve kurum yöneticilerinin değerlendirilmesi ile ilgili konularda ki iddia ve sorunlar hazırlanan önerge ile TBMM Başkanlığına sunuldu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın cevaplandırması istemiyle, Artvin milletvekili Uğur BAYRAKTUTAN tarafından hazırlanan önergede konuyla ilgili iddia ve eleştirilere şöyle yer verildi:

"10.06.2014 tarih ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Eğitim kurumları yöneticilerinin görevlendirmelerine İlişkin yönetmelik gereğince Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumları yöneticilerinin görevlendirilme kılavuzu yayımlanmıştır. Buna göre uygulamada 4 yılını tamamlamış eğitim yöneticilerinin yeniden görevlendirmeleri bu usullere göre yapılacaktır. Buna göre değerlendirme kısmında eğitim yöneticilerini okul içerisinde en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmenler ile öğretmenler Kurulu’nda oylama ile seçilen iki öğretmen, okul öğrenci temsilcisi ve okul aile birliği Başkan ve Başkan Yardımcısından oluşan bir komisyon oluşturulmuştur. Bu komisyonun elektronik ortamda toplam 40 puan üzerinden değerlendirmesi ve il/İlçe Milli Eğitim Müdürü ve şube müdürlerinin toplam 60 puan üzerinden değerlendirmesi ile 100 puan üzerinden 75 puan alabilenler arasından yeniden eğitim yöneticisi olarak görevlendirilmeleri esas kılınmıştır.75 puan alamayanlar ise okul/kurum yöneticilikleri sona erdirilmiştir.

Bu bağlamda;

1.Öğretmenlerin Müdürlere puan verebilmesi için 6 ay birlikte çalışma zorunluluğu aranırken, toplam 100 puan üzerinden 60 puan gibi büyük bir etkisi olan İl veya ilçe Milli Eğitim Müdürü ve şube müdürlerinde niçin böyle bir zorunluk aranmamıştır?

2.75 puan ve üzeri puan alarak barajı aşıp tekrar görevlendirilen Okul/kurum müdürlerinin kaç tanesi yandaş sendika diye tabir edilen sendika, Eğitimciler Birliği Sendikası üyesidir?

3.Adalet ve Kalkınma Partisi İl ve İlçe teşkilatları ile Eğitimciler Birliği Sendika yöneticileri kimlerin müdür olacağı ile ilgili liste hazırlayıp İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerine listeyi verip bu atamalarda etkisi olmuş mudur?

4.Değerlendirme kriterlerinin puanlandırılmasında puanların 1 (bir) ve 0 (sıfır) olarak yer alması ölçme değerlendirme sistematiğine ve bilimsel ölçme değerlendirme teknikleriyle ne kadar örtüşmektedir?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.