logo yeni

MEB'DE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAZIRLIĞI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

okulMilli Eğitim Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun merkez ve taşra teşkilatı birimlerinde uygulanabilmesi amacıyla okulların sağlık ve güvenlik açısından yeterliliğini arttırmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak için bazı tedbirleri hayata geçirecek.

Bakanlıkça bu amaçla hazırlanan genelgede, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun, kamu ve özel sektör ayrımı olmadan  tüm işyerlerinde ve tüm çalışanlara uygulandığı belirtilerek; merkez teşkilatında ve 81 il milli eğitim müdürlüklerinde en az bir İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) oluşturulacağı ifade edildi.

İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi, birimlerdeki sağlık ve güvenlik açısından çalışma ortamında gerekli tedbirlerin alınması için çalışacak.

Bu amaçla, kurum yöneticisi tarafından çalışan sayısı gözönünde tutularak seçimle ya da atama yoluyla, çalışan temsilcileri belirlenecek.

Ayrıca, 50 ve daha fazla çalışanın bulunduğu okul ve birimlerde İşyeri Sağlık ve Güvenlik Kurulu oluşturulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, kendi birimleri ile okul ve kurumlarındaki risk değerlendirmesini, kurum yöneticisi veya kurumda görevli iş güvenliği uzmanı ve il İSGB uzmanlarından destek alınarak, risk değerlendirmesi ekibi tarafından yaptıracak.

Bu sebeple, Bakanlık personeli ile öğretmenlerden iş güvenliği sertifikasına sahip olanlar, tespit edilerek her okula iş güvenliği uzmanı görevlendirilecek. Ayrıca, iş güvenliği uzmanlarının ilgilinin isteği ve yeterlilikleri, norm kadro fazlası olması, iş yeri tehlike sınıfı gibi hususlar göz önünde bulundurularak valiliklerce geçici olarak görevlendirilmesi de mümkün olacak.

Valiliklerce tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecek olan öğretmenlerin norm kadro fazlası olması gerekecek. Bu durumda öğretmen olmaması halinde diğer personelden istekli olanlar görevlendirilirken, bu personele herhangi bir ek ödeme yapılmayacak.

Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nda ödenek tahsis edilmesi halinde, kısmi zamanlı görevlendirmelerde, ayda 80 saate kadar mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, çalışabilecekleri toplam saatlere göre mevcut görevlerinin dışında çalışanlar görevlendirilecek.

Bu kapsamda Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı binaları ile okul ve kurumlarına ait binaların ve eklentilerinin İSG mevzuatına uygun fiziki koşulları taşıyıp taşımadığı, Merkezde İnşaat Emlak Daire Başkanlığı, taşrada Valiliklerdeki teknik elemanlarca inceleme yapılarak uygunsuz şartların giderilmesi sağlanacak.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.