logo yeni

DOKTOR AÇIĞI VARSA NEDEN UZMANLIK KONTENJANLARI AZALIYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik7Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’nun doktor açığı olduğu ve bunun yabancı hekimlerle karşılanabileceği yönündeki açıklamalarından sonra, Meclis Başkanlığına verilen önerge ile "açık varsa neden uzmanlık kontenjanlarının azaldığı" soruldu.

Tokat milletvekili Dr. Orhan DÜZGÜN tarafından kaleme alınan soru önergesinde, ülkemizde tabip açığının yabancı hekim ithali yoluyla kapatılabileceği açıklamalarına karşın şu sorulara yer verildi:

“Soru 1: Tıp fakültelerinin kontenjanlarının arttırılmasına karşın, son yıllarda tıpta uzmanlık sınavında açılan kontenjan sayısı eski yıllara göre daha düşüktür. 2012-2013 yılları, 2008-2009 yılları ile karşılaştırıldığında azalma oransal olarak %15-20, sayısal olarak da yaklaşık 1000 hekim/yıl civarındadır. Sağlık Bakanı'nın ifadesine göre 20 bin uzman hekim açığımız varsa uzmanlık kontenjanları niçin azalmaktadır?

Soru 2 : Sözü edilen uzman hekim açığının uzmanlık alanlarına göre dağılımı nasıldır? Söz gelimi, Türkiye'de kaç nöroloji uzmanı vardır ve açık ne kadardır? Bu açık nasıl hesaplanmıştır?

Soru 3: Sağlık Bakanı bir demecinde 20 bin uzman hekim açığının önümüzdeki 4-5 sene içinde kapatılacağını ifade etmişti. Hal böyleyken, yabancı asistana niçin gereksinim duyulmuştur?

Soru 4: Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda açılan uzmanlık öğrencisi kadro sayıları azalmakta iken, Yunanistan'dan uzmanlık öğrencisi ithal etme arayışı hangi gerekçeden kaynaklanmıştır?

Soru 5: Sağlık Bakanı Yunanistan'da yeni mezun hekimlerin uzmanlık eğitimi için uzun yıllar beklediğini ifade etmiştir. Türkiye'de hekimlerin uzmanlık eğitimi bekleme süreleri, Yunanistan'la karşılaştırılarak, ne kadardır? Türkiye'de hekimlerin uzmanlık eğitimi için bekleme sürelerinde son 10 yılda nasıl bir değişim olmuştur?

Soru 6: Giderek artan tıp fakültesi kontenjanları ile hekimlerin uzmanlık eğitimi için bekleme sürelerinde nasıl bir değişim öngörülmektedir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.