logo yeni

SAĞLIK PERSONELİNE YIPRANMA PAYI GELECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik2Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran BULUT acil tıp teknisyenlerinin çalışma şartları ile sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilip verilmeyeceği hususlarındaki önergesine Sağlık Bakanlığınca cevap verildi.

Bulut tarafından Sağlık Bakanlığına yöneltilen ve Bakan Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından önergeye verilen cevaba göre yıpranma payı ile ilgili olarak Bakanlığın yasa taslağı çalışmaları devam ediyor.

Verilen önergede yer alan sorular ile cevaplar şöyle:

SORU 1: Hastanelerde ve vakaya gittikleri yerlerde hasta ya da hasta yakınları tarafından şiddete uğrayan Acil Tıp Teknisyeni arkadaşlarımız, kendilerine yapılan bu muameleyi hak ediyorlar mıdır?

CEVAP 1: Hastanelerde ve vakaya gittikleri yerlerde hasta ya da hasta yakınları tarafından şiddete uğrayan (Doktor, ambulans ve acil bakım teknikerleri, acil tıp teknisyenleri, anestezi teknikerleri, hemşireler, ebeler, toplum sağlığı memurları) tüm sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması amacıyla Bakanlığımızca 06 Nisan 2011 tarih ve 27897 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Hasta ve Çalışan Güvenliğinin Sağlanmasına Dair Yönetmelik” hükümlerine dayanılarak Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 14.05.2012 tarih ve 6665 2012/23 sayı ile yayınlanan Genelgede belirtilen hükümler çerçevesinde ilgili kurumlara suç duyurusunda bulundukları takdirde gerekli işlemler buna göre yapılmaktadır.

SORU 2: İnsanların hayatını kurtarmaya çalışan arkadaşlarımızın maruz kaldıkları şiddet olaylarına son verilmesi konusunda ne tür tedbirler almaktasınız?

CEVAP 2: İnsanların hayatını kurtarmaya çalışan (Doktor, ambulans ve acil bakım teknikerleri, anestezi teknikerleri, acil tıp teknisyenleri, hemşireler, ebeler, toplum sağlığı memurları) tüm sağlık personellerimiz için maruz kaldıkları şiddet olaylarına son verilmesine yönelik Bakanlığımızca Cevap l’de yer alan mevzuatlar yayımlanarak gerekli tedbirler alınmıştır.

SORU 3: Sağlık personellerimiz, hastanede veya olay yerinde hastaya müdahale ederken tedavi ederken bazen bulaşıcı hastalıklara, şiddete ve diğer çevresel etkenlere maruz kalmakta fakat yıpranma payı alamamaktadır. Her türlü riskle karşı karşıya kalan sağlık personelimize “YIPRANMA PAYI” verilmesi konusunda Bakanlığınızın yapmış olduğu çalışmalar nelerdir?

CEVAP 3: Tüm sağlık personellerimiz için “YIPRANMA PAYI” verilmesine yönelik Bakanlığımızca çalışmalar devam etmektedir.

SORU 4: Acil Tıp Teknisyenlerimize “YIPRANMA PAYLARI” ne zaman verilecektir?

CEVAP 4: Tüm sağlık personellerimize “YIPRANMA PAYI” Bakanlığımızca yapılan çalışmalar neticesinde tasarı yasalaştıktan sonra verilmeye başlanacaktır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.