logo yeni

ENFLASYON FARKINI TORBAYA EKLEYİN

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmmTBMM Genel Kurulunda görüşülmekte olan Torba Tasarının, 85 inci maddesi üzerine yapılan görüşmelerde Konya milletvekili Mustafa KALAYCI, muhtaç aylığı, memur maaş zamları ve enflasyon farkı verilmesi konularını gündeme getirdi.

Muhtaç engellilere ve yaşlılara reva görülen bu aylıklar  vicdanınızı rahatsız etmiyor mu?

Kalaycı, bugün itibariyle 65 yaş aylığının 140 lira, muhtaç, engelli ve 18 yaş altı engelli yakın aylığının 280 lira, başkasının yardımına muhtaç engelli aylığı ise 420 lira olduğunu belirtirken, “AKP Hükûmeti, bu yıl 65 yaş aylığına 10 lira, engelli ve engelli yakın aylığına 20 lira, başkasının yardımına muhtaç engelli aylığına da 30 lira zam yapmıştır. Dikkatinizi çekerim bu komik zamlar yıllıktır. Yaşlılar ve muhtaç engelliler geçen ay zam alamamıştır. Yaşlılarımız ve muhtaç engellilerin aylıkları memur maaş kat sayısına göre artırıldığından bu yıla kadar diğer ödemelerdeki artışlardan yararlanamadıkları için aylıklarındaki artış çok düşük kalmış, yaşlılarımız ve engellilerimiz enflasyona ezdirilmiştir. 65 yaş aylığı ve engelli aylıkları mutlaka iyileştirilmelidir çünkü bu aylıklarla geçimlerini sağlamaları mümkün değildir.“ dedi.

Asgari ücretliler  ve memurlar enflasyona ezdiriliyor

Kalaycı yaptığı konuşmada, asgari ücrete geçen ay yapılan zammın sadece 45 lira olup enflasyonun altında kaldığını ve kamu çalışanlarının da ilk defa temmuz ayında ikinci yarı yıl zammını alamadıklarını, yılın başında verilen 123 liralık komik zammın ise aylar öncesinden eriyip gitmiş olduğunu, kamu çalışanlarının da enflasyona ezdirildiğini belirtti.

Enflasyon farkını torbaya ekleyin

Kalaycı son olarak, "Asgari ücretlere, taşeron işçilerine, kamu çalışanlarına, emeklilere, yaşlılara ve engellilere bir nebze de olsa nefes aldıracak bir iyileştirmenin bu torba kanunda mutlaka yapılması gerekmektedir. Hep kendi torbanızı dolduracağınıza biraz da asgari ücretlinin, taşeron işçisinin hâlini bir düşünün; kamu çalışanlarının, emeklilerin, yaşlıların ve engellilerin yaşadıkları sıkıntıları bir görün." dedi.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.