logo yeni

YURTDIŞINA TEDAVİYE GÖNDERİLECEKLERE İLİŞKİN RAPORDA DEĞİŞİKLİK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

refakat2Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT), yurt içinde tedavi olamadıkları için yurtdışına sevk edileceklerin raporları ile ilgili olarak yapılan değişiklik, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı tarafından kurumlara bildirildi.

SUT’ ta yapılan değişiklik gereğince bundan sonra yurt dışı sevk raporları İstanbul'da Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir'de ise Yenişehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de verilebilecek.

 Rapor için Ankara dışında Hakem hastaneler

Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna gönderdiği yazı ile daha önce Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinden teyit edilmesi zorunlu olan Yurtdışına Tedaviye Gönderileceklere İlişkin Sağlık Kurulu Raporunun diğer bazı hastanelerden alınmasına imkan tanındığını belirtti. Buna göre İstanbul'da Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İzmir'de Yenişehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi (eski ismi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi) yurt dışı tedavi için düzenlenen sağlık kurulu raporlarını teyide yetkili hastaneler olarak belirlendi.

Bakanlık SGK’ dan gelen yazı ile birlikte, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna gönderdiği yazı ile SUT'ta yapılan düzenlemeleri vurgulayarak, hizmetin aksamaması ve mağduriyet yaşanmaması için hakem hastane olarak İstanbul ve İzmir’de belirlenen bu iki hastanede gereken önlemlerin alınmasını istedi.

Yapılan bu yeni düzenleme ile birlikte, yurt içinde tedavi olamadıkları için yurt dışına tedavi için gitmek durumunda olan hastaların sağlık kurulu raporlarını teyit için Ankara'ya gitme zorunlulukları da ortadan kalkmış olacak.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.