logo yeni

SGK BANKA HESAPLARINIZA ULAŞABİLECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas31 Ağustos’ta yürürlüğe giren tebliğ ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu istediği kişinin banka hesap bilgilerine ulaşabilecek.

Kredi çekenler kontrol altında

Tebliğe göre kredi kullanmak isteyen veya kredi kartı başvurusu yapan kişilerin bankaya verdikleri maaş bordrolarının bir örneği Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilebilecek. SGK bu sayede işverenler tarafından kendisine bildirilen prime esas ücret ile bankaya bildirilen maaş arasında karşılaştırma yapma imkanına kavuşacak.

Sosyal Güvenlik Kurumunun bu uygulama ile sosyal güvenceden yoksun bir şekilde işçi çalıştıran firmaları veya kendi veritabanındaki rakamlarla karşılaştırmak suretiyle düşük maaş bildiriminde bulunan firmaları tespit etmek amacında olduğu anlaşılıyor.

Kredi dışındaki bildirimler

Kredi kullanmak amacıyla başvuruda bulunanlar dışında ayrıca, bankada maaş hesabı olan müşterilerin T.C. kimlik no, işyeri unvanı, adresi gibi bilgilerin de SGK tarafından ulaşılabilir hale geldiği bildiriliyor.

Dolayısıyla bu yeni uygulama ile birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumunun isteği halinde prim borcu olanların iş ve ev adresleri banka tarafından kuruma bildirilebilecek. Böylece SGK’nın alacaklı olduğu kişi ve kurumların hesabına elektronik ortamda haciz koyma imkanı olacak.

Gelir testine girenlere kontrol

Bunların dışında, genel sağlık sigortalılığı amacıyla gelir testine girenlerin yaptığı bildirimlerin doğru olup olmadığı da bu yöntemle kontrol altına alınabilecek. Genel sağlık sigortasından yararlananlar için prim miktarı hanenin toplam gelirin üzerinden hesaplandığı için düşük bildirimde bulunarak düşük prim ödeyenler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından takip edilebilecek.

Hisse ve BES fonları da takip altında

Tebliğ kapsamında, ayrıca

-Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından, kuruma borçlarını vadesinde ödemeyen borçluların hisse senetlerine haciz konulmasını teminen, borçluların hesaplarının ve kayden izlenen kıymetlerinin elektronik ortamda SGK tarafından görüntülenmesi,

-Takasbank tarafından, kuruma borçlarını vadesinde ödemeyen borçluların Borsa İstanbul’da işlem sırası kapalı olduğundan kayda tabi tutulmamış hisse senetleri ile bireysel emeklilik fon katılım paylarının muafiyet miktarını aşan kısmına haciz koyulabilmesi,

-Kayıt dışılığın önlenmesi ve eksik bildirimlerin tespit edilmesi amacıyla, bankalar dışında bakanlıklar ve kamu kurumlarının da SGK ile bilgi paylaşması,

öngörülüyor.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.