logo yeni

YUNANİSTAN'DAN DOKTOR İTHAL EDECEĞİZ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik3Yunanistan’da iş fırsatı bulamayan doktorların Türkiye’ye gelebileceği belirtiliyor. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun Yunanistan’daki ekonomik kriz sonrası işsiz kalan çok sayıda doktoru Türkiye’ye getirmeyi düşündüğü öğrenildi.

Ülkemizdeki doktor açığını kapatmanın en kolay yolu olarak görünen bu yol kullanılırsa “ithal doktor” projesi ile ekonomik sıkıntı içindeki Yunanistan ile işbirliği yapılabilir.

Zaten özel hastanelerde çalışma izni bulunan yabancı doktorlara yeni düzenlemeyle kamu hastanelerinde de iş imkanı açılabilecek. Tahminen 20 bin uzman doktor açığı bulunan Türkiye’de bu açığın ilk aşamada Yunanistan’dan gelecek 5 bin doktor ile kapatılabileceği düşünülüyor.

Geçen hafta içindeki Yunanistan ziyareti sırasında Bakan Müezzinoğlunun konu ile ilgili açıklamaları şöyle:

“YÖK ve Dışişleri ile görüşeceğiz. Yunanistan’da doktorlar uzmanlık eğitimi için uzun yıllar bekliyorlar. Biz bu doktorlara uzmanlık eğitimini Türkiye’deki üniversitelerde yaptırırsak hem asistan ihtiyacımızı karşılarız hem de gelecekte uzman doktor ihtiyacımıza çare olur. Bizim de 10 bin pratisyen hekim, 20 bin uzman hekime ihtiyacımız var.

Almanya, yeni mezun olmuş 15 bin Yunanlı hekim ile 9 yıl çalışma şartıyla anlaşma yapmış. Yunanistan’ın tıp eğitim standardı yüksek. Yunanistan’ın Almanya yerine yüzünü Türkiye’ye çevirtmeliyiz. Gönül rahatlığı ile burada güçlü ihtisas yapabilecekleri alt yapı var. Bu çark dönerse hızla birbirini karşılar. Bizim üniversitelerimizde hocalar benden asistan istiyor. Her tarafta açığımız var. 10 ihtiyacı olana 3 veriyoruz. Özel sektöre büyüme diyoruz. Bir taraftan da Türkiye’yi bölgenin sağlık merkezi yapmak istiyoruz.

YÖK ile çalışma yaparak projeyi hayata geçireceklerini belirten Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, “Uzman olunca özelden gelecek iş imkânlarıyla en az yarısı Türkiye’de kalmak isteyecektir. YÖK belki ilk etapta bin, sonraki yıllarda 2 bin, 3 bin kişi alabilir. Ya da topluca 5 bin kişiye imkân sağlayabiliriz. Bugün bize 10 bin doktor gelse rahatsız olmayız, fazlalık olmaz. Sadece öncelikle buna imkân verecek yasal düzenlemeleri önümüzdeki günlerde yapacağız. İmkân sağlanınca niye Almanya’ya gitsinler, bize gelirler.

Biz bu doktorlara uzmanlık eğitimini Türkiye’deki üniversitelerde yaptırırsak hem şimdi asistan ihtiyacımızı karşılarız hem de gelecekte uzman doktor ihtiyacımıza çare olur. Bizim de 10 bin pratisyen hekim, 20 bin uzman hekime ihtiyacımız var. Üniversitede hocalar asistan bulamıyor.

Özel sektöre doktor olmadığı için ‘durun, büyümeyin’ diyoruz. Türkçeyi de asistanlık eğitimleri sırasında öğrenebilirler. Uzman olunca özelden gelecek iş imkânlarıyla en az yarısı Türkiye’de kalmak isteyecektir. Yunanistan’da zaten iş potansiyeli yok.”

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.