logo yeni

TOKİ'DEN MEMURA BAYRAM HEDİYESİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

toki2014 yılı içinde ortalama olarak % 5 civarına denk gelen 123 TL’ lik zamla idare etmek zorunda kalan Devlet memurları bir darbeyi de TOKİ’ den yediler.

TOKİ Devlet memurlarına yapılan bu zam oranlarına aldırış etmeden kredi taksitlerine yılın ikinci yarısında da zam kararı alıp, 2014 yılında toplamda yüzde 10.5 zam yaptı.

Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada TOKİ'nin memur ve dar gelirli vatandaşların kısıtlı imkânlarıyla aldığı konutların kredi taksitlerine yılda iki kez memur maaşına yapılan artış oranı kadar zam yaptığını belirterek, "TOKİ, Ocak ve Temmuz aylarında taksitlere ne kadar zam yapılacağını tespit etmek için Maliye Bakanlığı'na ve TÜİK'e sorarak karar verir. Ancak, bu yıl Memur-Sen'in büyük marifetiyle memurlara yüzdelik zam yerine tek seferde seyyanen zam yapıldığı için TOKİ, kredi taksitlerine uygulayacağı artış oranını kendi kuralını çiğnememek için yılda iki kez yapmaya kalkınca olan yine memura oldu" dedi.

Kızılkaya açıklamasında ayrıca, Maliye Bakanlığı tarafından Toplu Konut İdaresine bildirilen yüzde 6.5 oranındaki zammın gerçek zam oranlarını yansıtmadığını belirtirken "Aile yardımı ve çocuk parası dahil ortalama memur maaşı 2 bin 200 TL iken yapılan 123 TL'lik artışın ortalama memur maaşına yansıması yüzde 5 oranında olmaktadır.

Bütün bunlara rağmen, Maliye Bakanlığı'nın memur maaşlarına yapılan zammı yıllık yüzde 6.5 olarak açıklaması TOKİ'yi tatmin etmemiş olacak ki memur ve dar gelirli vatandaşlara bütün imkânlarını zorlayarak aldığı konutlar için uyguladığı kredi taksitine ikinci zam yapma ihtiyacı duymuştur. Sonuç olarak memurlara Memur-Sen'in müthiş öngörüsüyle yıllık seyyanen 123 TL artışa göre ortalama yüzde 5 zam yapılırken TOKİ, konut kredilerine 2014 Ocak ayında yüzde 4, Temmuz ayında yüzde 6.5 olmak üzere 2014 yılında toplamda yüzde 10.5 oranında artış yaparak memur ve dar gelirliyi mağdur etmiştir." dedi.

2014 yılında unvan bazında memur maaşlarına yapılan zam oranlarına buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.