logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMENLER YEM BEKLERKEN ...

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in "Ben öğretmen adaylarını Eminönü'nde bekleyen güvercinlere benzetiyorum. Bekliyorlar ki önlerine birisi yem atsın. İşte bu yüzden çocuklarımın hiç memur olmasını istemedim." dediği iddialarının kamuoyunda gündeme gelmesi üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı dün bir basın açıklaması yaparak söz konusu ifadelerin "iyi niyetle yapılan samimi bir görüşmedeki ifadeler" olduğunu belirtti.

Bakan  tarafından, kamu ve özel sektörün rekabet etme biçimleri açısından genel bir değerlendirme yapıldığı ve bu konuşmayı görüşmeye katılanlardan birinin kendi algıladığı veya algılamak istediği biçimde çarpıtarak yansıttığı ifade edilen açıklamada,  Bakanın öğretmenleri yem bekleyen güverinlere benzettiği iddiaları ise yalanlanmadı.

Bakanlarımız çocuklarını memur yapmayıp bol paralı işlere kolayca yerleştirirken, işe girmesi ve çalışma koşulları ayrı dert olmasına rağmen mesleklerini yürütmeye ve geçimini sağlamaya çalışan onurlu öğretmenlerimizin hakir görülmesi ve kuşa benzetilmesi normal sayılmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın BASIN AÇIKLAMASI

"Milli Eğitim Bakanımız Ömer Dinçer'in geçtiğimiz hafta bir grup öğretmen adayıyla yapmış olduğu görüşmeye ilişkin bazı gerçek dışı haber ve yorumlar üzerine açıklama yapılmasına gerek görülmüştür.

Bakanımız Ömer Dinçer, söz konusu görüşmede öğretmen adayları veya hâlihazırda öğretmenlik yapanlara yönelik "Öğretmen adaylarını yem bekleyen güvercinlere benzettiği" şeklinde yorum-haber kesinlikle doğru değildir.

Sayın Bakanımız¸ yalnızca kamu ve özel sektörün rekabet etme biçimleri açısından genel bir değerlendirme yapmıştır. Bunu da öğretmenlerle ilgili olarak değil, uzmanı olduğu organizasyon yönetimi konsepti içinde anlatmıştır. Bu konuşmayı görüşmeye katılanlardan birinin kendi algıladığı veya algılamak istediği biçimde çarpıtarak öğretmenlerimize ve öğretmen adaylarımıza yönelik olumsuz bir ifadeymiş gibi yansıtması kadar doğruluğunu araştırmadan bunu kamuoyuna mal etmeye çalışmak da iyi niyetten uzak gayri ahlaki bir durumdur.

Bazı öğretmen adaylarının sorunlarını dinlemeye yönelik iyi niyetle yapılan samimi bir görüşmedeki ifadeleri gerçeğinden uzaklaştırıp bambaşka bir hale sokmak suçtur. Buna alet olanlar da bir o kadar suçludur. Öğretmenlerimiz ve eğitim camiamız artık bu türlü yönlendirmelere ve hamasete prim vermemektedir. İstedikleri kadar gayret etsinler öğretmenlerimizle aramıza nifak sokamayacaklarını görmelidirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.