logo yeni

ÇALIŞAN KADINLARA KREŞ DESTEĞİNE NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kadin-memurÇalışan kadınlara kreş desteği verileceği ve kadın kooperatifleri aracılığıyla her mahalleye kreş yaptırılmasına ilişkin iki yıl önce açıklandığı belirtilen projelerin akıbeti soruldu.

İzmir milletvekili Prof. Dr. Hülya GÜVEN tarafından önerge haline getirilen ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İSLAM tarafından yanıtlanması istenen önergede yer verilen konular şöyle:

“İki yıl önce çocuklarına bakmak zorunda kaldığı için çalışma hayatından uzak kalan kadınlara yönelik bir proje üzerinde çalışıldığı Bakanlığınızca açıklanmıştı.

Projeye göre, çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki çocuklarına kreş desteği verileceği, kreş desteği verilecek kadınların ise sosyal yardımların sunumunda ihtiyaç duyulan muhtaçlık tespitinin belirlenmesi amacıyla geliştirilen Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) ile belirleneceği belirtilmişti.

Ancak desteğin ne kadar olacağı günümüze dek açıklanmadığı gibi kreş desteği projesinin hayata geçirilip geçirilmeyeceğine ilişkin de herhangi bir bilgi alınamamıştır.

Yine iki yıl önce kadın kooperatifleri aracılığı ile her mahalleye kreş yaptırılmasının planlandığı ancak yürürlükteki 24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı “Kooperatifler Kanunu” değişmeden kadın kooperatiflerinin kurulup yaygınlaşmasının mümkün olmadığı görülerek bu konudaki sıkıntıların giderilmesi amacıyla 1163 sayılı Kanun’a ‘kadına pozitif ayrımcılık sağlayan düzenlemelerin getirileceği Bakanlığınızca açıklanmıştı.

Ancak 1163 sayılı Kanun’da Bakanlığınızca yapılacak değişiklikler günümüze dek açıklanmadığı gibi “her mahalleye kreş” projesinden vazgeçilip geçilmediğine ilişkin de herhangi bir bilgi alınamamıştır.

Onuncu Kalkınma Planı’nda (2014-2018) kadınların işgücüne katılım oranı hedefine ulaşılması için “kaliteli, hesaplı ve kolay erişilebilir kreş ve okul öncesi eğitim imkânlarının yaygınlaştırılması”nın gerektiği tarafınızca vurgulanmışken, hükümetinizce bugüne kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edilen onlarca torba yasa arasında çalışan kadınların 0- 5 yaş arasındaki çocuklarına kreş desteği veya kadın kooperatifleri aracılığı ile her mahalleye kreş yaptırılmasına yönelik maddelere yer verilmemesi Plan hedeflerinin tutturulmasına gölge düşürmektedir.

Diğer yandan bu konularda gelişme olacağına dair basında çıkan haberler Bakanlığınız döneminde de yinelenmiştir. 

Bu bağlamda;

1.İki yıl önce hayata geçirileceği açıklanan çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki çocuklarına kreş desteği verilmesi projesinden vazgeçilmiş midir? Vazgeçilmişse gerekçesi nedir?

2.Çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki çocuklarına kreş desteği verilmesi projesinden vazgeçilmediyse kreş desteğinin ne zaman verilmesi planlanmaktadır?

3.Kreş desteği veriliyorsa bugüne kadar kaç kadına kreş desteği verilmiştir? Verilen desteğin miktarı ne kadardır? Kaç yaş grubuna verilmektedir?

4.Çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki engelli çocuklarına da kreş desteği verilmesi proje kapsamında mıdır?

5.Çalışmayan kadınların çocukları için de aynı desteğin verilmesi düşünülmekte

midir?

6.İki yıl önce hayata geçirileceği açıklanan kadın kooperatifleri aracılığı ile her mahalleye kreş yaptırılması projesinden vazgeçilmiş midir? Vazgeçilmişse gerekçesi nedir?

7.Kadın kooperatifleri aracılığı ile her mahalleye kreş yaptırılması projesinden vazgeçilmediyse Bakanlığınızca 1163 sayılı Kanundan kaynaklı sıkıntıların giderilmesi için önerilecek kanun tasarısı çalışmanız ne aşamadadır?

8.Söz konusu projelerin hayata geçirilmesi için iki yıl daha beklemek gerekecek midir? Yoksa yine basına verilecek haberlerle bir yandan kadınlara ve ailelere umut dağıtılırken, diğer yandan projeler süresiz ertelenecek midir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.