logo yeni

TSK'DAN İLİŞİĞİ KESİLEN PERSONEL ARASINDAKİ ADALETSİZLİKLER GİDERİLSİN

Aktif . Yayınlanma mansethaber

askerTürk Silahlı Kuvvetleri’nden ilişiği kesilen personelin durumunun araştırılması, bu durumdaki personel için eşit ve adil düzenlemeler yapılmasını sağlayacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla meclis araştırması açılması istendi.

Antalya milletvekili Gürkut ACAR ve arkadaşları tarafından verilen önergede TSK’ dan ilişiği kesilen personele farklı uygulamalar yapılmasıyla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

“Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, tüm devlet memurları gibi bir disiplin sistemi içerisinde çalışmaktadır. Disiplin hükümlerine aykırı eylemlerde bulunan personel hakkında, mevzuatta öngörülen yaptırımlar uygulanmaktadır.

Ancak çeşitli dönemlerde örneğin 1971 ve 1980 döneminde çok sayıda askeri personel hukuk dışı bir şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çıkarılmıştır. Sonrasında da Yüksek Askeri Şura kararlarıyla çok sayıda askeri personelin Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilmiştir.

Son dönemde de Balyoz ve Ergenekon davaları sebebiyle terfi sırasında olan bir çok askeri personel, hukuksuz şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılmak zorunda bırakılmıştır.

Bir kısmı yargıya açık, bir kısmı yargıya kapalı olan ihraç kararları nedeniyle binlerce askeri personel ve aileleri ağır mağduriyetler yaşamıştır.

Dönem dönem çıkarılan yasalarla, benzer durumdaki askeri personelin bir kısmına çeşitli olanaklar tanınmış, bir kısmına ise hiçbir hak verilmemiştir. Yargının sağlıklı işlemediği bir dönemde; “yargı yolu açık” ya da “yargı yolu kapalı” gibi gerekçelerle aynı durumdaki personele farklı uygulamalar yapılması, adalet duygusunu zedelemiştir.

Halen görevdeki Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin de özlük ve sosyal haklar konusunda sıkıntıları olduğu bilinmektedir. Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgede yaşanan gelişmeler ve çatışmalar dikkate alındığında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin moralinin yüksek ve vatan savunması için her an hazır durumda olması gereklidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri personel sisteminin gözden geçirilmesi, çalışan personel arasındaki farklı uygulamaların giderilmesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ilişiği kesilen personel arasında yapılan adaletsiz uygulamaların da sonlandırılması yararlı olacaktır.

Bu nedenlerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ilişiği kesilen personelin durumunun, araştırılması, halen görevde olan personel arasındaki farklı uygulamalara yer verilmesi ve adaletsizliklerin giderilmesini sağlayacak önlemlerin saptanması amacıyla bir Meclis Araştırması açılması gerekli görülmektedir.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.