logo yeni

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİNİN DURUMU ARAŞTIRILSIN

Aktif . Yayınlanma mansethaber

bilisim-teknolojileri-ogretmeniBilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin durumunun ve Fatih projesinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde kurulacak komisyon ile araştırılması istendi.

Ankara milletvekili Prof. Dr. Zuhal TOPÇU önderliğinde verilen meclis araştırma  önergesinde, projeye ve Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine ilişkin olarak şu ifadelere yer verildi:

FATİH Projesi 2011-2012 öğretim yılında 17 ilde 51 okulda pilot uygulaması başlatılan ve 2013-2014 yılında tüm okullarda uygulanması planlanan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda teknoloji kullanımını artırmayı ve eğitimi günümüz şartlarına uyarlamaya çalıştığı bir proje olarak ifade edilmektedir. Proje kapsamında her sınıfa birer etkileşimli tahta, 5-12. sınıflardaki tüm öğrencilere de birer tablet bilgisayar sağlanması planlanmıştır.

Yüksek maliyetli Fatih Projesinin hedefinin ve genel vizyonunun çok net olmadığı görülmektedir. Ulusal ve okul düzeyinde bu belirsizlik sıkıntılı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Fatih Projesi ile birlikte okullara gelen teknoloji ile ne yapılması gerektiği ve bu teknoloji tasarımından ne hedeflendiği net olarak bilinmediği yetkililer tarafından dile getirilmektedir. Teknolojinin sınıflarda var olması           sihirli bir şekilde dönüşüm

yaratmayacaktır. Kimin; neyi, ne zaman ve ne için kullanacağı belirlendiği zaman ancak etkili bir dönüşüm gerçekleştirilmiş olacaktır.

Türkiye’de devam eden Fatih Projesi dağıtımları 9. sınıflarla başlamış, tüm liselere ve ortaokullara tablet dağıtımı yapılacağı belirtilirken, anaokullanndan itibaren ise tüm sınıflara etkileşimli tahta kurulacağı söylenmektedir. Bu şekilde teknolojinin sınıf içinde ve sınıf dışında nasıl kullanıldığı önemle izlenmesi gereken bir durum haline gelmektedir. Uygulama okullarında çocukların tabletlerini çok sahiplendikleri, sosyal hayatlarına etki ettiği bu yüzden sağlık ve sosyalleşme açısından çocuklarımıza bir bilinç kazandırılması gerektiği son derece önem arz etmektedir.

22 Kasım 2010'da yapılan protokolle başlatılan proje kapsamında 2013 yılı sonuna kadar BT araç gereçleri sağlanarak projenin tamamlanması gerekiyordu. Ancak bu projenin ne ihalesi, ne tablet dağıtımı ne etkileşimli tahtası ne yazıcısı tamamlanabildi, ne de öğretmen eğitimi ne de çocuklara faydası ifade edilebildi. MEB’den alman son verilere göre, FATİH projesi çerçevesinde ülke genelinde öğrencilere 601 bin 131, öğretmenlere 130 bin 755 olmak üzere 731 bin 886 tablet dağıtıldı.

Fatih Projesinin uygulanacağı okullarda öğretmenlere sadece 30 saatlik hizmet içi eğitim verilirken, çok fazla sayıda öğretmen sadece 30 saatlik bir seminer ile projeye hazırlanmaya çalışılmaktadır. Yapılan hizmet içi eğitimlerde, öğretmenlerin ne kadar bilgileneceği tartışma konusudur. Bu eğitimi alan öğretmenlerin çoğu, akıllı tahta daha okullara kurulmadan, akıllı tahta varmış gibi eğitim verilmesinden, bilgilerin teorik olmasından ve okulda danışabilecekleri birinin olmamasından şikayetçi olduklarını belirtmektedir. Hizmet içi eğitimlerdeki eğitmenlerin yaklaşımları ve öğretme biçimleri eleştirilmektedir.

Eğitimde, bu teknoloji bütünleşmesinin sağlanmasında kilit birey, her zaman öğretmen olduğu bilinmektedir. Ve bu bütünleşmenin bir kerelik eğitimle çözülecek bir iş olmadığı ve öğretmenlerin genel mesleki gelişim çerçevesinde eğitilmesi, öğretmenlerin sürekli desteklenebilecek şekilde olması gerekmektedir. Öğretmenler kendi okullarında bir sorunla karşılaştıklarında, destek alabilirlerse ve eğitilebilirlerse o zaman sınıf içi uygulamalarda teknoloji verimli şekilde kullanılabilecektir. Eğitimde teknoloji bütünleşmesi konusunda, sürekli gelişimine katkı sağlayabilecek sadece Bilişim Teknolojileri Öğretmenleridir.

Fatih Projesi ile teknolojinin yine bilinçli şekilde kullanılması ve ülkemizin teknoloji üretebilir hale gelmesi için Bilişim Teknolojileri dersleri her kademede zorunlu olmalıdır. PISA Raporunda Problem Çözme Becerilerinde, Türkiye 44 ülkenin katıldığı değerlendirmede 34.’üncü sirada bulunmakta olup puanı OECD ortalamasının yaklaşık 50 puan altındadır. Çocuklarda 21. Yüzyıl becerilerinin geliştirilmesi için okullarımızda Bilişim Derslerinin her kademede zorunlu olması son derece önemlidir.

Fatih Projesi uygulanmasına rağmen, çocuklarımızın okullarda bilişim teknolojileri öğretmenleri ile ders dışı etkinlikler yapabileceği, proje geliştirebileceği ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında bir etkinlik alanı maalesef bulunmamaktadır. Ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında bakanlık tarafından belirlenen 5 alan içinde “Bilişim Teknolojileri” bulunmayıp bu alan mutlaka eklenmelidir.

Fatih Projesi uygulanan her okulda “Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni” görevlendirmesi yapılmaktadır. Alan dışı öğretmenlerin 100 saatlik kursa giderek, “Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni” görevi yaptıkları bilinmektedir. Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri, 4 yıl boyunca eğitimde teknoloji bütünleşmesi konusunda en az 3024 saatlik eğitim almaktadır. Fatih Projesinin amacına ulaşabilmesi için bu alanda alan dışı görevlendirmelere son verilmesi gerekmektedir, 100 saatlik kurs ile 3024 saatlik eğitim karşılaştırması yapılamaz. Çocuklarımızı ve gençlerimizi görevini bilen ve bu konuda uzman kişilerle eğitilmesi daha doğru bir tutum olacaktır.

Yukarıda açıklanan nedenlerle FATİH projesi ve Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri hakkındaki sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılması gerekli görülmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.