logo yeni

YÜZ TANIMA İLE MESAİ KONTROLÜNÜN YÜRÜTMESİ DURDURULDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

yuz-tanimaKırıkkale Üniversitesi`nde, üniversite personelinin mesai giriş-çıkış saatlerinin takip edilmesi amacıyla kurulan Personel Takip Sistemi uygulamasında kart basarak mesaiyi takip özelliği dışında yüz tanıma özelliğinin de bulunduğu görülmesi üzerine Kırıkkale Üniversitesi Personel Devam Kontrol Sistemi Mal Alımına Ait Sözleşmenin, iptaline dair talebin reddedilmesi üzerine açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Daha önce de yüz tanıma veya parmak izi kaydetme gibi huşular ile gerçekleştirilmeye çalışılan mesai kontrolü sistemlerine ilişkin çeşitli kurumlardaki uygulamalar iptal edilmişti. Mahkemeler tarafından temel hak ve hürriyetler içinde sayılan özel hayatın gizliliği ilkesi kapsamında kişisel bilgi veya kişisel verilerin anlamına geldiği için iptal edilen bu tür mesai kontrolü uygulamalarına halen bazı kurumların ısrarla devam etmeye çalıştığı görülüyor.

Son olayda Eğitim Sen tarafından açılan davada, “dava konusu işlemin devam etmekte olan yüz tanıma özellikli personel takip sistemi uygulaması ile bu uygulamanın gerçekleştirilmesi için gereken ürünlerin alımına ilişkin sözleşmeye ilişkin olması nedeniyle işlemin fiilen uygulandığı ve uygulanmakla etkisi tükenecek nitelik arz ettiği anlaşılmakla” denilerek yürütmenin durdurulması kararı verildi.

Karar örneği

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.