logo yeni

calisanlar2 copy

İTO' YA GÖRE EYLÜL ENFLASYONU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

2012 Eylül ayı itibariyle on iki aylık ortalama artış oranı % 9,58 olurken, bu oran 2011 yılının aynı ayında % 6,61 olmuştu.

Harcama grupları dikkate alınarak yapılan çalışmada ise yüksek çıkan enflasyon oranının genel olarak, konut harcamaları, giyim harcamaları ile ulaştırma ve haberleşme harcamalarındaki yüksek artışlardan kaynaklandığı kaydedildi. Buna karşın gıda harcamaları ve kültür-eğitim harcamalarında düşüş görüldüğü bildirildi.

İstanbul Ticaret Odasının kendi verilerine dayalı olarak belirlediği bu endeksteki oranlar genelde Türkiye İstatistik Kurumunun verilerinin üzerinde oluyor. Aradaki farkı İTO' nun sadece istanbul fiyatlarını esas almasıyla açıklayanlar olduğu gibi Türkiye İstatistik Kurumunun verilerinin sıhhatli olmadıını iddia edenlerde var. 

İstanbul Ticaret Odasının son olarak yaptığı değerlendirmede "Avro Bölgesi'ndeki bu gelişmeler ticaret ve finansman kanalları ile küresel ekonomiyi olumsuz etkilemiş, Türkiye'de olduğu gibi bir çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyüme beklenenin altında gerçekleşti. Dünyadaki bu gelişmeler sürerken Türkiye'de sıkı para politikası uygulamalarına devam edildi.

Ekonomik büyümede genele yayılan yavaşlama ile birlikte kapasite kullanım oranı ve sanayi üretim indeksindeki artış hızının yıllık bazda gerilemesi, cari açıktaki iyileşmenin istenilen seviyede gerçekleşmemesi, reel kesim güven indeksinin iyimserlik düzeyinin mayıs ayından itibarin azalması enflasyonu şekillendirecek kriterler olarak dikkat çekiyor. Ayrıca yurt dışı kaynaklı enerji, emtia ve madenler piyasalarında oluşabilecek fiyat hareketlerinin önümüzdeki dönemde de enflasyon üzerinde belirleyici rol oynamaya devam edebileceği düşünülüyor." denildi.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.