logo yeni

calisanlar2 copy

ZAMLAR HAYIRLI UĞURLU OLSUN

Aktif . Yayınlanma mansethaber

BOTAŞ, dün geceden geçerli olmak üzere doğalgaza yüzde 9.8 zam yapıldığını açıkladı. Dün elektrikte de toptan alım birim fiyatı 18.91 TL'den 20.80 TL'ye yükseltildi. EPDK'nın konutlara verilen elektriği yüzde 10 artırdığını duyuracağı öğrenildi. Doğalgaz, elektrik ve önceki gün gelen benzin zamları, ortalama bir ailenin enerjiye ödediği aylık faturayı da 61 lira artırdı. 45 litrelik deposunu cuma günü 213 liraya dolduran bir araç sahibi, bu gün aynı yakıta 217 lira ödemeye başladı.  Ayda ortalama 3 depo benzin harcandığı varsayılırsa vatandaşın cebinden çıkan para 640 liradan 651 liraya yükseldi. Zam öncesi aylık 400 liralık doğalgaz faturası ödeyenler ise bugünden itibaren 439,9 lira ödemek zorunda. İki günde gelen doğalgaz ve benzin zamları, aile bütçesine ortalama 51 lira ek yük bindirmiş oldu. Bugün de konutlarda gelmesi beklenen yüzde 10 zamla beraber aylık fatura giderinin de 61 lira çıkması bekleniyor.

ENFLASYONU AZDIRACAK!
BU zamların ardından vatandaşın aylık faturası artacağı gibi sanayicinin de maliyeti yükselecek. Bu artışlar, gıdadan tekstile ve ulaştırmadan kadar tüm hayatımızı etkileyecek... Bu yıl enflasyonla mücadaleyi esas alan Merkez Bankası'nın da işi giderek zorlaşmış olacak. Çünkü birkaç ay içinde enerji maliyetinin, enflasyona yansıması da kaçınılmaz olacak...

GEÇEN KIŞA GÖRE 116 LİRALIK ARTIŞ
VATANDAŞ henüz 1 Nisan'da yapılan yüzde 18,72'lik astronomik fiyat artışını (yaz aylarının sıcak geçmesi ve ısınma gibi bir ihtiyacı olmadığından dolayı) faturalarda hissetmemişti. Fakat şimdi bu yüzde 18.72'ye bir de yüzde 9,8'lik artış eklenince bu kış faturalarda, 'sadece doğalgazda' yüzde 28,52 daha pahalı rakamlar göreceğiz. Örneğin geçen kış, aylık 400 lira doğalgaz faturası ödeyen bir ailenin faturası bu kış 516 liraya çıkacak.

6 AYDA ELEKTRİĞE ZAM %19'U AŞACAK
Türkİye'dekİ elektrik üretiminin yüzde 50'si doğalgaz çevrim santrallarıyla gerçekleşiyor. Yani doğalgaza zam, elektrik fiyatlarını da otomatik olarak artırıyor. Dün elektriğin toptan fiyatına yüzde 10 zam yapıldığını açıklayan EPDK'nın bugün konutlardaki elektrik fiyatını da yüzde 10 artıracağı öğrenildi.  Elektrik fiyatlarına da son olarak 1 Nisan'da yüzde 9,26'lık zam yapıldı. Bu son zamla birlikte elektrik fiyatları 6 ayda yüzde 19,26 daha pahalanmış oldu. Bu yıl, mart ayında 90 lira ödeyen bir ailenin elektrik faturası, bugün beklenen zammın ardından 107,1 liraya çıkmış olacak.

AİLELERİN ENERJİ FATURASI KABARDI
Bu zamlar öncesinde gelen akaryakıt fiyat artışları da vatandaşın belini büktü. Mart ayı başında 45 litrelik benzin deposu 199 liraya dolarken, bu rakam bugün itibarıyla 217 liraya çıktı. Ayda 3 depo benzin tüketen bir otomobilin aylık depo masrafı da 598 liradan 652 liraya fırladı. Yani otomobili olan bir ailenin aylık yakıt gideri 54 lira artmış oldu... Kaba bir hesapla marttan bu yana doğalgaz, elektrik ve yakıttaki fiyat artışlarının ortalama bir aileye maliyeti aylık bazda 187,15 liraya fırladı.

 aksam

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.