logo yeni

VEKİL İMAM VE VEKİL MÜEZZİNLERİN KADRO BEKLENTİLERİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

imamTürkiye Büyük Millet Meclisinde vekil imam ve vekil müezzinlerin, kendilerine verilen kadro sözünün yerine getirilmesini bekledikleri ifade edildi.

Konya milletvekili Mustafa KALAYCI tarafından TBMM Başkanlığına sunulan önergede, vekil imam ve müezzinlerin beklentilerine şöyle yer verildi:

“Mübarek Ramazan ayma kavuştuğumuz bu günlerde, halkımızın ve muhtarlarımızın şikayetlerine göre birçok yerde cami var, cemaat var, ama ne yazık ki imam yoktur. Camilerine kendi imkanlarıyla imam bulamayan cemaat, cuma ve teravih namazlarını kılmak için başka mahallelere gitmek durumunda kalmaktadır. Yaşlı ve yürüme güçlüğü çekenler uzakta bulunan camilere maalesef gidememektedir. Ayrıca, yaz tatiline giren birçok çocuğumuz hoca olmadığından Kur'an-ı Kerim dersi almaktan mahrum kalmaktadır.

Ülke genelinde 3.368 camide imam ve müezzin kadrosunda açık bulunduğu, 1.374 camide ise hem kadro bulunmadığı ifade edilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığınca son iki yılda yapılan yeterlik sınavlarında başarı oranı yüzde 10’u bulmamıştır. Sonuçta binlerce camiye imam ataması yapılamamıştır. 6 Şubat 2014 tarihli Yönetmelik değişikliği ile atamalarda yeterlik şartı kaldırılarak KPSS’ye Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavı eklenmiş, mevcut vekil imam ve müezzinlerin önü kesilmiştir.

Vekil imamlar ve vekil müezzinler kendilerine yapılan haksızlığın giderilmesini, verilen kadro sözlerinin yerine getirilmesini beklemektedir. Geçen yıl çıkarılan torba kanun ile sözleşmeliler ve vekil Kuran kursu öğreticileri memur kadrolarına atanmış, vekil imam ve müezzinlerin kadroya alınması da Komisyonda kabul edilmişken, Genel Kurulda hiçbir gerekçe sunulmaksızın AKP Grubunun önergesiyle Tasandan çıkarılmıştır.

Buna göre;

  1. Bugün itibariyle kaç caminin imam ve müezzin kadrosunda açık bulunmakta, kaç caminin kadrosu bulunmamaktadır? Halkın bu camilerde ibadetlerini yerine getirememesinin sorumlusu kimdir?
  2. Patrikhanenin Sen Sinod üyelikleri boş kalmasın diye 14 yabancı papazı Türk vatandaşı yapmak suretiyle kılıfına uydurarak atanmalarını sağlayan Hükümet, binlerce caminin imam ve müezzinsiz kalmasına neden seyirci kalmaktadır?
  3. Vekil imam ve müezzinlere kadro verilmesi geçen yıl kabul edilmiş iken, son anda Tasandan niye çıkarılmıştır? Bu işte kumpas mı vardır? Vekil imam ve müezzinlerin suçu, günahı nedir? Neden ayrımcılık ve haksızlık yaptınız?
  4. Yerel seçimlerde, vekil imam ve vekil müezzinlerin oylarını alabilmek için mi kadro sözü verilmiştir? Verilen sözler hala neden yerine getirilmemektedir?”


Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.