logo yeni

ŞEHİT YAKINI, GAZİ VE MALÜLLER ASKERİ TESİSLERDE NEREDE ÇALIŞIYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

soruKamuda işe yerleştirilen şehit yakını, gazi ve malullerin genellikle askeri tesislerde bulaşıkçılık, tuvalet temizliği, çöp toplama ve hamallık gibi işlerde çalıştırıldıkları iddiasının doğru olup olmadığı TBMM'de dile getirildi.

İstanbul milletvekili Umut ORAN tarafından hazırlanan önergede Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İSLAM’ a yöneltilen sorularda, şehit yakını, gazi ve malullerimizin genellikle askeri tesislerde bulaşıkçılık, tuvalet temizliği, çöp toplama ve hamallık gibi işlerde çalıştırıldıkları iddiasının doğru olup olmadığı soruldu.

Önergede, 02 Ağustos 2013 tarih ve 6495 sayılı Kanun uyarınca, terörle mücadele görevi sırasında malul sayılmayacak şekilde yaralanan er ve erbaşlara da kamu kurum/kuruluşlarında çalışma olanağı tanındığı belirtilirken şu sorulara yer verildi:

“Bu kapsamda;

  1. Söz konusu yasa değişikliğinden itibaren yurt genelinde toplam kaç kişi 6495 sayılı Kanun'dan yararlanarak bir işe yerleştirildi? İşe yerleştirilenlerin şehit yakını, gazi, malul gibi dağılımları nedir? Bu kişilerin işe yerleştirildikleri 81 ile göre dağılımları nedir?
  2. Terörle mücadele sırasında yaralanıp tedavi gördüğü için gazi ya da vazife malulü sayılmayan, terhis olmuş er-erbaşlardan bu şekilde işe yerleştirilenlerden onur ve haysiyetlerinin çiğnendiğine dair çok sayıda şikayet başvurusunu alıyorum. Bu şekilde yaralanmış tedavi görmüş askerlerimiz neden konumlarına uygun işlerde çalıştırılmıyorlar?
  3. 6495 sayılı Kanun uyarınca kamuda işe yerleştirilen şehit yakını, gazi ve malullerimizin genellikle askeri tesislerde bulaşıkçılık, tuvalet temizliği, çöp toplama ve hamallık gibi işlerde çalıştırıldıkları iddiası doğru mudur? Bu kişiler söz konusu iş türlerine göre dağılımları nasıl yapılmaktadır, çalışma noktaları hangi ölçütlere göre belirlenmektedir? Bu şekilde bakanlığınıza ulaşan kaç şikâyet vardır, bunlar hakkında hangi işlemleri yaptınız?”

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.