logo yeni

BAZI KURUMLARDAKİ UZMAN VE UZMAN YARDIMCILARI YURTDIŞINA GÖNDERİLMİYOR MU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

yurtdisiHazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığında çalışan ve yurtdışına eğitim için gönderilecek bürokratlar için Başbakanlıktan izin çıkmadığına dair iddialar soru önergesine konu edildi.

Tekirdağ milletvekili Faik ÖZTRAK tarafından kaleme alınan önergede konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

"Devlet memurları, mesleklerine ait hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak, staj, öğrenim veya ihtisas yapmak amacıyla yurt dışına devlet tarafından gönderilmektedir.

Ancak son dönemde Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı bünyesindeki uzman ve uzman yardımcılarının yurtdışında eğitime gönderilmesi konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığı duyumları alınmaktadır. Özellikle, 2014- 2015 eğitim dönemi için bahsi geçen kurumlarda çalışan bürokratların yurtdışı eğitim kurumlarından kabul almasına ve mevzuatta belirtilen şartları sağlamasına rağmen, Başbakanlık tarafından gerekli izinlerin verilmemesi nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşadığı anlaşılmaktadır.

Bu çerçevede,

1-Bahsi geçen kurumlarda, yurtdışına gitmek için gerekli koşulları sağlamasına rağmen onay alamayan bürokratların olduğu iddiaları doğru mudur? .

2-2014-2015 eğitim döneminde memurlar için öngörülen yurtdışı eğitim kontenjanı ne kadardır? Bu kontenjanın ne kadarı doldurulmuştur?

3-Önceki yıllarda olmayan böyle bir uygulama neden bu yıl yaşanmıştır? 17 ve 25 Aralık soruşturmalarının bu uygulamada etkisi var mıdır?

4-Memurlar için yurtdışı eğitim imkanının topyekun engellenmesi hakkaniyet ilkesiyle bağdaşmakta mıdır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.