logo yeni

DOĞUM BORÇLANMASINDA SAYI ARTARKEN, EŞİTSİZLİK DEVAM EDİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

dogumHalen görüşmeleri devam eden torba yasada yer alan doğum borçlanması imkanı, çocuk doğuran kadın çalışanlara erken emekli olabilme imkanı getirecek.

Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri devam eden yasa  Genel Kuruldan bu haliyle çıkarsa, kadın çalışanlarda doğum borçlanmasının iki çocuktan üç çocuğa çıkmasıyla, 4a, 4b ve 4c ye göre sosyal güvenlik sahibi olanlar yani memurlar, bağkur’lular ve sgk’lılar bu haktan yararlanabilecek. Böylece örneğin, 3 çocuk doğuran bir kadın 6 yıl daha çalışıp prim ödemek yerine topluca borçlanıp 6 yıl erken emekli olabilecek.

Adaletsizlik devam ediyor

Ancak kadınlara doğum borçlanması getiren bu hak halen sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlara veriliyor.

Plan ve Bütçe Komisyonunda CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, 'kadınların doğum öncesi sigorta olma' şartına itiraz ederken, “Bu ciddi bir mağduriyet doğuruyor. Bizde bayanlar 19-20 yaşlarında evleniyor. Çocuğu oluyor, sonra çalışmaya başlıyor. Burada sigortalılık şartını ararsanız eşitsizlik olur. Askere giden birçok er ve erbaşlar sigortalı değilken, sigortalı olduktan sonra askerlik süresini borçlanabiliyor. Bu hak avukatlara, doktorlara da tanınmış. Niye çocuk doğuran kadınlara da tanınmasın. Bir zararı da yok. Kendi parasıyla borçlanıyor. Diğer kesimlere verdiğiniz bu haktan çocuk doğuran kadınlarında yararlanması lazım” dedi.

Ancak muhalefetin itirazına rağmen, hükümet tarafından yapılan bu itiraz kabul edilmeyince doğum borçlanmasındaki, “sigortalılık sonrası eşitsizliğinin” devamına karar verildi.

Bu konudaki adaletsizliğe karşı bir vatandaşın başvurusuna Kamu Denetçiliği Kurumundan da bu eşitsizliği giderecek yönde düzenleme yapılmasına dair gelen tavsiye kararını burada haber yapmıştık.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.