logo yeni

İSTİHDAM GARANTİLİ MESLEK KURSLARI İLE İLGİLİ İDDİALAR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kursİstihdam garantili mesleki eğitim kursları ile ilgili iddialar Türkiye Büyük Millet Meclisinde soru önergesine konu edildi.

Adana milletvekili Ali DEMİRÇALI tarafından hazırlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’ in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunulan önergede şu iddialara yer verildi:

“Avrupa Sosyal Şartı ‘Herkes, özgürce edinebildiği bir işle yaşamını sağla sahiptir1 ve ‘Tüm çalışanların âdil çalışma koşullarına sahip olma hakkı vardır’ emreder. Türkiye’nin taraf olduğu bu şart gereği sağlamakla yükümlü olduğu istihdam alanındaki adalet, son 12 yılda izlenen kayıt dışı istihdam politikaları ile yok sayılmıştır. Bu politikalarla yaratılan yedek işgücü ordusu ile emek sömürüsü akıl almaz boyutlara ulaşmış, vatandaşların yukarıda belirtilen en temel hakları bir rant odağı haline getirilmiştir.

Bu rant odaklarının bir örneği ‘istihdam garantili mesleki eğitim kursları’ olarak gündeme gelmiştir. Türkiye İş Kurumuna bağlı olan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinin özel eğitim kurumları ve sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla düzenlediği bu kurslar üzerinden sağlanan haksız kazanç ve yolsuzluk iddiaları basında da yer bulunmuştur.

Yukarıda özetlenen duruma ilişkin aşağıdaki soruların cevaplandırılması Avrupa Sosyal Şartı’nın yükümlülükleri gereği ve kamuoyunun bilgilendirilmesi için önem taşımaktadır;

  1. Meslek Eğitim kursları veren kurumlar ve sivil toplum kuruluşları hangi ölçütlere göre yetkilendirilmektedir?
  2. Yetkilendirilen kursların kaçı 24. dönem AKP milletvekillerine aittir?
  3. Bu kurumlara ayrılan bütçe nedir? Bu bütçenin denetimi nasıl sağlanmaktadır?
  4. Basına da yansıyan yolsuzluk iddiaları ile ilgili kaç firma ve kuruluşta inceleme başlatılmıştır? Bu incelemelerden elde edilen sonuçlar nelerdir?
  5. Bu mesleki eğitim kurslarına kaç kişi katılım göstermiş, kursu tamamlayanlar arasından kaçı hangi kurum veya kuruluşlarda istihdam edilmiştir?
  6. İstihdam edildikten sonar işten çıkarılan kursiyerlerin sayısı kaçtır?
  7. Fiili olarak bir istihdam sağlanmayarak sadece kursiyerlerin kısa süreli olarak sigortalarını yatırdığı tespit edilen kurs veya sivil toplum kuruluşu sayısı kaçtır?
  8. Sahte bordro düzenleyen bu kurs ve sivil toplum kuruluşlarının kaçı hakkında sahte evrak düzenlemekten soruşturma açılmıştır?"

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.