logo yeni

MECLİS'TEKİ TAŞERONA TAAHHÜTNAME İMZALATILMIŞ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

imzaMeclis'te taşeron işçi çalıştıran bir firmanın çalışanlara zorla bir taahhütname imzalatmak istediği hususu soru önergesine konu edilmişti.

İş kazalarından çalışanlar sorumlu

Kırklareli milletvekili Turgut DİBEK tarafından gündeme getirilen konuya göre, Meclis’te taşeron işçi çalıştıran bir firma tarafından çalışanlara zorla bir taahhütname imzalatıldığı, taahhütnamenin sonunda ise yasada düzenlenmiş bir konunun aksine sözleşme düzenlenmesi hukuken geçerli olmamasına rağmen meydana gelebilecek iş kazalarından çalışanları sorumlu tutacak hüküm bulunduğu iddiasına yer verilmişti.

Ayrıca milletvekili Dibek, konuyla ilgili olarak Meclis Başkanlığına böyle bir taahhütnameden haberleri olup olmadığını, firma hakkında işlem yapıp yapmayacaklarını ve yasaya aykırı taahhütname imzalatılmasını nasıl değerlendirmekte olduklarını sormuştu.

Meclis Başkanlığından gelen yazıda ise özetle taahhütnamenin imzalattırıldığı kabul edilerek, bu durumun şirketi sorumluluktan kurtarmayacağı ifade edildi.

TBMM Başkanvekili Sadık YAKUT imzasıyla gelen yazıda taşeron işçilerin taahhütname imzalamasıyla ilgili tam olarak şu ifadelere yer verildi:

Bize bilgi verilmedi

Yüklenici, yasal mevzuat çerçevesinde çalıştırdığı personeline yönelik tasarrufta bulunmaya yetkili olduğundan söz konusu taahhütnameyle ilgili olarak Başkanlığımıza herhangi bir bilgi vermemiştir.

Şirketi yasal sorumluluktan kurtarmaz

Şirketin, çalıştırdığı personeline taahhütname imzalatmakla üzerindeki yasal sorumluluktan kurtulamayacağı, çalışanlarıyla ilgili yapmış olduğu uygulamaların şirketi bağlamakta olduğu, uygulamanın hukuka aykırı olup olmadığı hususunun dava konusunu oluşturacağı değerlendirilmektedir. İhale dokümanları içerisinde şirketin çalışanlarına taahhütname imzalatıp imzalatamayacağı yönünde bir hüküm bulunmamaktadır.

Taahhütname herkese imzalattırıldı

Söz konusu şirket, bahse konu taahhütnameyi tüm çalışanlarına (226 kişi) imzalattırmıştır. Taahhütnameyi imzalamadığı için işten çıkarılan şirket personeli bulunmamaktadır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.