logo yeni

SİGORTALILIK ÖNCESİ DOĞUM BORÇLANMASI HAKKINDA OMBUDSMAN KARARI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

anne2Kamu Denetçiliği Kurumu, sigortalılık öncesi yapılan doğumların borçlanılması konusundaki başvuruyu neticeye bağladı.

İlk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihten önce yapmış olduğu iki doğum sonrası ikişer yıllık süreyi, borçlanma talebinde bulunan ve bu talebi idarece doğum tarihlerinden önce sigortalılık tescilinin olmaması sebebiyle reddedilen bir şikayetçinin Kuruma yaptığı başvuru üzerine konuyu değerlendiren Kamu Denetçiliği Kurumu “sigortalılık tescilinden önce gerçekleşen doğumların borçlanılabilmesine imkân sağlayacak gerekli mevzuat düzenlemelerinin yapılması hususunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına tavsiyede bulunulmasına” karar verdi.

Yasanın lafzından bu anlam çıkmamaktadır

Kamu Denetçiliği Kurumu kararında, “bu haktan yararlanabilmeyi talep edebilmek için mutlaka sigortalılık tescilinin bulunması gerektiği kabulünden hareketle, tescilin doğumdan önce yapılması şartının öne sürülerek bu talebin geri çevrilmesinin sosyal devlet ve sosyal adalet düşünceleri ve hakkaniyet ilkesi ile bağdaşmadığı düşünülmektedir. Kaldı ki yasanın lafzı ve ruhundan da bu anlam çıkmamakta, yorum yoluyla doğumdan önce sigortalılık şartı aranmaktadır.

Öte yandan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin pek çok kararında belirtildiği üzere; kişiler üzerinde sonuç doğuran yasal düzenlemelerin açık, net, anlaşılabilir ve bireyler tarafından öngörülebilir nitelikte olması gerekmektedir. Uyuşmazlıkta, 5510 sayılı Kanunun 41. maddesinde ifade bulan '"sigortalı" kavramından doğum öncesinde mi yoksa doğumdan sonra mı sigortalı olma koşulunun aranacağı hususunun açıklık bulunmadığı görüldüğünden; bu çerçevede yasa değişikliğine gidilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık ne yapacak?

Ancak kararları tavsiye niteliğinde olan kurumun bu kararına karşı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bu karar nasıl bir tavır takınacağını biz de merak ediyoruz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.