logo yeni

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARINA (İGU) YENİ SINAV HAKKI VERİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

is-guvenligi-uzmani2İş Güvenliği Uzmanları (İGU) için sınıf yükseltme sınavlarına girmeleri için verilen süre dolarken yeni bir sınav hakkı verilip verilmeyeceği husus önergeye konu oldu.

Hatay milletvekili Mehmet Ali EDİBOĞLU tarafından önerge haline getirilerek Çalışma Bakanına yöneltilen önergede şu huşulara yer verildi:

“6495 Sayılı Torba Yasanın 55.Maddesi uyarınca, İş Güvenliği belgesine sahip olanlara, üst sınıflardaki İş Güvenliği Uzmanlığı (İGU) belgesi alabilmeleri için bir yıl içinde iki sınav hakkı verilmesi hüküm altına alınmıştır. Bu hükmün amacı ise; Çok Tehlikeli ve Tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerin İş Güvenliği Uzman ihtiyacının karşılanmasıdır. Ancak çok tehlikeli ve tehlikeli yerlerde görev yapan A ve B seviyesindeki yeterli sayıda (İGU) Uzmanı bulunmamaktadır. Özellikle İnşaat ve Maden işleri gibi çok tehlikeli sahalarda A ve B seviyesinde (İGU) Uzmanı bulunmadığı için C seviyesinde Uzmanlar, bir şekilde istihdam edilmektedir.

Ancak, 6495 Sayılı Yasa 02 Ağustos 2014 tarihinde yürürlükten kalkacaktır. 21 Aralık 2013 ile 23 Şubat 2014 tarihlerinde yapılan sınavlarda İdari Mahkemelerce soru iptali henüz yeni gerçekleştiğinden 23 Şubat ve 24 Mayıs 2014 tarihlerinde yapılan ve Yasa gereği Sınıf Yükseltme sınavlarına giremeyen İGU Uzmanlarının mağduriyetleri söz konusudur.

Bu çerçevede;

1-) İGU Uzmanlarının mağduriyetinin ortadan kaldırılması için 2 Ağustos 2014 tarihine kadar yeni bir Sınıf Yükseltme sınavı yapmayı düşünüyor musunuz? Şayet sınav 2 Ağustos 2014 tarihine kadar yetiştirilemiyorsa, Torba Yasa ile süre uzatımına gidilerek, en geç bu senenin Aralık ayına kadar yapılacak Sınıf Yükseltme sınavı ile İGU Uzmanlarının mağduriyetleri giderilemez mi?

2-) İGU Uzmanları ücretlerini doğrudan işverenden aldığı için Uzman yetkisini kullanmak istediğinde işine son verilmesi tehlikesi ile karşı karşıya olduklarından, Bakanlığınız bünyesinde oluşturulacak ve İşverenlerden bu hizmet karşılığında yapılacak kesintilerden oluşacak bir fondan ücretleri karşılanamaz mı?

3-) İGU Uzmanlarının mağduriyetlerine yönelik bir çalışma var mıdır? Yoksa yapmayı düşünüyor musunuz?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.