logo yeni

BAZI ÇALIŞANLARIN ODASINA KAMERA YERLEŞTİRİLDİ İDDİASI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kameraİstanbul icra müdürlüklerinde çalışan personelin odalarına kamera yerleştirildiğine ilişkin iddialar Meclis gündemine de geldi.

İstanbul milletvekili Mahmut TANAL tarafından yazılı hale getirilerek Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ’ın cevaplaması istenen önergede yer verilen iddialarşöyle:

1.İstanbul İcra Müdürlükleri’nde çalışan personellerin kalemlerine İdare tarafından kamera yerleştirilmekte midir? Böyle bir uygulama var ise yasal dayanağı nedir?

2.İstanbul İcra Müdürlükleri’nde çalışan personellerin kamera kayıtlarının verileri İcra Müdürlükleri’nden başka bir İdari Birime çıkışı yapılmakta mıdır?

3.Bu kayıtları kimler görebilmektedir? Bu kayıtları gören personellerin yetkisi var mıdır?

4.İstanbul İcra Müdürlüklerinde çalışan personellerin kamera kayıtlarının verileri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Tesis Yönetim Bürosu’na mı aktarılmaktadır? Değilse bu veriler hangi idari birimin denetimine ve takibine tabidir?

5.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Tesis Yönetim Bürosu ve/veya ilgili kurumların aleyhinde İstanbul İcra Müdürlükleri’nde yer alan kameraların konumlarının “özel hayatın ve ailenin korunması ilkesine aykırı bir biçimde zorunlu güvenlik ihtiyacı ve kamu yararım gerçekleştirme amacı dışında, insan onurunu zedeleyici ve temel kişilik haklarına aykırı şekilde izleme yapıldığı” gerekçesi ile başlatılmış herhangi bir şikayet ve/veya hukuki süreç var mıdır? Var ise bu şikayetlere idare tarafından ne cevap verilmiştir ve hukuki süreçler nasıl sonuçlanmıştır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.