logo yeni

YARGITAY'DAN KAMU GÖREVLİSİNE HAKARET SUÇUNA BOZMA GELDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet2Bir vatandaşın dilekçesinde yer alan “yargı, hukuk, hak anlamayan kıyakçı, gaspçı zihniyetli icraatçılar" şeklindeki sözler hakaret kabul edilmedi.

Vatandaşın balık çiftliği kurmak amacıyla yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine başvuruyu reddeden ilgili bakanlık memurları hakkında şikayetçi olması, ancak şikayetinin reddedilmesi üzerine soruşturma izni vermeyen kurul üyelerine dilekçesinde hakaret ettiği suçlamasıyla dava açılmıştı.

Dilekçede kurul üyeleri hakkında, "Anayasa, kanunlar, yönetmelikler, yargı, hukuk, hak anlamayan kıyakçı, gaspçı zihniyetli icraatçılar hesabını iyi biliyorlar ya sonrası bu bağlamda görevim ülkeme, aileme, özürlülere, inançlarıma hizmet vermek doğrultusunda konuyu TC makamlarına arz ederim" sözlerini dolayısıyla, kamu görevlilerine görevleri nedeniyle hakaret gerekçesiyle dava açıldı.

Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi yaptığı yargılama sonucunda, Türk Ceza Kanunu'ndaki kamu görevlilerine hakaret suçunun işlendiğine karar verdi.

Ancak kararın temyizi dolayısıyla yapılan görüşmede Yargıtay 4. Ceza Dairesi, oy birliğiyle yerel mahkemenin kararını bozdu.

4. Ceza Dairesi gerekçesinde, hakaret fiillerinin cezalandırılmasıyla korunan değerin, kişilerin onur, şeref ve saygınlığı üzerindeki hakları olduğu, bu suçun oluşabilmesi için fiilin gerçek bir kişinin belirtilen kişilik haklarını rencide edecek şekilde işlenmesi gerektiğine vurgu yapılarak, "Suçu oluşturan eylem bakımından, failin ifade hürriyeti, mağdur yönünden ise onur, şeref ve saygınlığı ile din, vicdan ve kanaat hürriyetine ilişkin hakların dengelenmesini gerektirmektedir. Ancak, ileri sürülen bir düşünceyle bağlantısı bulunmayan, esasında düşünce açıklaması vasfında da görülmeyen sövme niteliğindeki fiillerin ifade özgürlüğünden yararlanamayacağı açıktır" ifadelerine yer verildi.

Yine kararın gerekçesinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Solovakya, Polonya ve Fransa ile ilgili kararlarında ayrıca, fiil isnadına dayanmayan ve ispat gerektirmeyen değer yargılarından ibaret sözlerin sarsıcı olsa bile eleştiri hakkı ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilebileceğini kabul ettiği vurgulanırken, sanığın haksızlığa uğradığı kanısıyla eleştiri ve yakınma boyutunda kalan cümlelerinin hakaret suçunun ögelerinin oluşturmadığı kararına varıldı.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.