logo yeni

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI DEVLET KADROLARINA ATANACAK MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

is-guvenligi-uzmaniİş güvenliği uzmanlarının özel sektörde çalışmaları nedeniyle, görevlerini tam anlamıyla yerine getiremediklerini belirterek kamu kadrolarına atanmaları konusunu işleyen soru önergesi verildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplanması istemiyle Mnisa milletvekili Erkan AKÇAY tarafından hazırlanan önergede şu ifadelere yer verildi:

“29 Aralık 2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle yürürlüğe giren iş güvenliği uzmanlığı, işçilerin iş kazalarına uğramalarını önlemek için güvenli çalışma ortamım oluşturmak adına denetimler gerçekleştiren iş alanı olarak tanımlanmaktadır. Nitelik bakımından faydalı görünen bu faaliyet alanı, ülkemizde maalesef layıkıyla icra edilememektedir. İş güvenliği uzmanları özel şirketler bünyesinde çalıştırılmakta olduğundan iş güvenliği denetimleri gereğince yapılamamakta ve iş güvenliği etkisiz hale getirilmektedir.

Buna göre;

  1. 2012-2014 yıllan arasında istihdam edilen iş güvenliği uzmanlarının A, B ve C gruplandırmalarına göre sayısı kaçtır?
  2. Ülkemizin mevcut olarak ihtiyacı olan A, B ve C grubu iş güvenliği uzman sayısı il bazı itibariyle kaçtır?
  3. İş güvenliğinin devlet kontrolü altında daha etkin bir şekilde denetlenmesi adına iş güvenliği uzmanlarının devlet kadrolarına atanması gündeminizde midir?
  4. İş güvenliği uzmanlarının devlet kadroları dışında bağımsız denetim birimleri oluşturularak bu birimlerde istihdam edilmesi gündeminizde midir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.