logo yeni

ATANAMAYAN ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI DİLE GETİRİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmen2Öğretmen adayı olan mezunların atanma sorunları nedeniyle mağduriyetlerine dikkat çekebilmek için TBMM’de soru önergesi verildi.

İzmir milletvekili Ahmet Kenan TANRIKULU tarafından hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yanıtlanması istenen soru önergesinde yer alan sorular şöyle:

2003 yılından bu yana kısıtlı imkânlarıyla eğitim-öğretimlerini tamamlayarak çeşitli dallarda öğretmen adayı olarak mezun olan binlerce gencimiz, atanabilme sorunu nedeniyle aileleriyle birlikte mağdur olmaktadır.

Bu bağlamda;

1-) En son atama yapılan branşların atama puanının tavan ve taban değeri nedir?

2-) Bugün birçok devlet okulunda öğretmen açığı bulunmakta ve o sınıflarda öğrenim gören öğrencilerimizin dersleri boş geçmektedir. Her boş geçen ders saati öğrencilerimizin geleceğini o branşta geriye götürmektedir. Bakanlık olarak özellikle tespit ettiğiniz boş geçen dersler hangileridir?

3-) Maliye Bakanlığı’nın yeteri kadar kadro izni vermediği açıklansa da, ülkemiz genelinde bir eğitim-öğretim seferberliği başlatılarak ihtiyaç olan atamalar gerçekleştirilemez mi?

4-) öğretmen İstihdam Projeksiyonları Stratejileri Projesi’ne göre önümüzdeki 5 yıl içinde, hangi branşlara kaç öğretmen ataması yapılacaktır?

5-) Ülkemiz eğitim ve öğretim neferi olmayı hedefleyerek, bu hedefine ulaşan, ancak atanamayan mağdur öğretmen adaylarımız ve ailelerine Bakanlık olarak geçinebilmeleri için önerileriniz neler olacaktır?

6-) Atama söz konusu olmayacak branşların fakültelerde eğitimi halen neden verilmekte, buraları tercih eden öğrencilerimiz neden farklı branşlara yönlendirilmemektedir?

7-) Atama sorunu öngörülerinize göre hangi yıl tamamen ortadan kalkacaktır? Bu yöndeki planlamalarınız nedir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.