logo yeni

OKUL ÇANTALARI VE KALEMLERDE BÜYÜK TEHLİKE

Aktif . Yayınlanma mansethaber

VATAN muhabiri İlker Akgüngör, İstanbul’un çeşitli semtlerinden satın aldığı ve okul çantaları ve kalemleri laboratuvarda test ettirmiş, yüksek oranlarda kanserojen fitalat maddesi tespit edilmişti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da yaptığı denetimlerde 6 bin üründe kanserojen madde buldu.


VATAN’ın okulların açıldığı 17 Eylül’de okul ürünlerini test ettirerek yayınladığı rapor büyük ses getirmişti. VATAN muhabiri İlker Akgüngör, İstanbul’un çeşitli semtlerinden satın aldığı ve özellikle minik öğrencilerin kullandığı okul çantaları ve kalemleri laboratuvarda test ettirmiş ve sonuçları kamuoyu ile paylaşmıştı. Test sonuçlarına göre çanta ve kalemlerde değişen ve yüksek oranlarda kanserojen fitalat maddesi tespit edilmişti. Asıl ürkütücü olan çantalarda bulunması gereken sınırdan 40 bin kat fazla kanserojen fitalat saptanması olmuştu. 

“6 bin ürün güvensiz”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yaptığı basın toplantısında bakanlık olarak yaptıkları denetimler hakkında bilgi verdi. Özellikle okul ve kırtasiye malzemeleri hakkında elde ettikleri sonuçları ise şöyle değerlendirdi: ”Bu yıl okul kıyafetleri, ayakkabılar ve kırtasiye malzemeleriyle ilgili olarak yapılan piyasa gözetimi ve denetimleri sonucunda, 50’ye yakın ithalatçı; satıcı nezdinde 25 binin üzerinde ürün denetlendi. Bu ürünlerden yaklaşık 6 bini güvensiz bulundu”.

“Güvensiz ürüne sıfır tolerans

Tüketicinin aldatılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Yazıcı, güvensiz ürünlere karşı sıfır tolerans göstereceklerini söyledi. Yazıcı, 5 gün süren denetimlerde başta İstanbul olmak üzere birçok ilde denetimler gerçekleştirdiklerini ve bu denetimlerde çanta, kalem, boya, silgi, su matarası ve beslenme gibi kırtasiye ürünlerinde yüzde 24’lük bir aykırılık oranı tespit ettiklerini belirterek geçen yıl bu oranın yüzde 53 olduğunu anımsattı: 

“Güvensiz üreteni ilan edeceğiz”

Bakan Yazıcı, okul kıyafetleri ve ayakkabılar konusunda İstanbul, Kayseri, Malatya, Samsun, Bursa, İzmir ve Şanlıurfa’da denetimlerde kanserojen azo boyalar bulunmadığını belirtti. Yazıcı, limitlerin üzerinde kimyasal madde içerdiği tespit edilen ürünlerle ilgili olarak idari işlemlere başlandığını ifade ederek, ”Güvensiz ürünlerin ilan edilmesi, piyasadan toplatılması ve imhası gibi yaptırımların yanı sıra 33 bin 981 liraya kadar idari para cezasına muhatap olacaklar” dedi. Yazıcı, 2013’ten itibaren yürürlüğe girecek tebliğle kırtasiye ürünlerinde azo boya ve fitalat analizlerinin yanı sıra civa, arsenik, kurşun ve kadmiyum gibi 8 ağır metale yönelik tahliller yapacaklarını bildirdi.

vatan

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.