logo yeni

MUAYENELERE HOCA FARKI GELDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

 

Sosyal Güvenlik Kurumu, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemesiyle, Sağlık Uygulama Tebliğinde değişikliğe giderek, muayene ücretlerine katılım payına ilişkin hususlarda yeni belirlemeler yaptı.

Muayene katılım payı, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için, genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından ödenecek tutar olarak bilinmektedir. Değişiklikle, resmi sağlık kurumlarında 5 TL olan sağlık hizmetlerine katılım payının farklılaştırılması yoluna gidilmiş oldu.

Öğretim üyesi için fark ödenecek

İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında 5 TL olarak öngörülen katılım payını, Sosyal Güvenlik Kurumu bugünden sonra üniversitelerdeki öğretim üyesi muayeneleri için artırabilecek ve farklılaştırabilecek.

Katılım payından ististisnalar genişletildi

Tebliğ değişikliği ile sağlık hizmetlerinde katılım payı alınmayacak olanlara ilişkin belirlenmede değişiklik yapıldı. Bu değişikliğe göre;

-2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alanlardan alınmayan katılım payları, bundan sonra bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişilerden de alınmayacak,

-Harp malûllüğü aylığı alanlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlardan alınmayan katılım payları, bundan sonra bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişilerden de alınmayacak,

-3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununu kapsamında değerlendirilen olaylara maruz kalmaları nedeniyle yaralananların tedavileri sonuçlanıncaya veya maluliyetleri kesinleşinceye kadar sağlanacak sağlık hizmetlerinde katılım payı alınmayacak.

Tebliğ değişikliğinin tamamı için...

logokucuk

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.