logo yeni

KİRA YARDIMI YÖNETMELİĞİNİN ÇIKMAMIŞ OLMASININ NEDENİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

lojmanYurtiçi veya yurtdışında görevliyken terör eylemleri nedeniyle yaralanan veya engelli hâle gelen kamu görevlilerine ve hayatlarını kaybeden kamu görevlilerinin eş ve çocuklarına kira yardımı yapılması için çıkarılması gereken yönetmeliğin henüz çıkarılmamış olmasının nedeni açıklandı.

Bir soru önergesine cevap niteliğinde yapılan ve Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK imzasını taşıyan açıklamada; kira yardımına ilişkin olarak çıkarılması gereken yönetmelik çalışmalarının sürdüğü ve çalışmaların bugüne kadar tamamlanamamış olmasının, kurumlar veya şahıslar tarafından iletilebilecek taleplerin beklenerek bu taleplerin değerlendirilmesi suretiyle yönetmelik kapsamının en doğru şekilde oluşturulabilmesi düşüncesinden kaynaklandığı ifade edildi.

Konuya ilişkin açıklamada şöyle denildi:

12/07/2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6353 sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun” 75 inci maddesiyle 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine;

"Bütün hak sahipleri adına bir konut için yapılacak aylık kira yardımının üst limiti ile ödeme usul ve esasları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenir. ” hükmü eklenmiş ve 6353 sayılı Kanunun anılan maddesi yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Bu çerçevede, 3713 sayılı Kanunda belirtilen sebeplerle malul kalanların kendilerine, aynı sebeplerle hayatını kaybedenlerin ise dul ve yetimlerine yapılacak kira yardımına ilişkin olarak Bakanlığımızca çıkarılması gereken yönetmelik ile ilgili çalışmalara halen devam edilmektedir. Söz konusu çalışmaların bugüne kadar tamamlanamamış olması ise; öncelikle, kurumlar veya şahıslar tarafından Bakanlığımıza iletilebilecek taleplerin beklenilmesi ve bu taleplerin bir değerlendirmeye tabi tutulmak suretiyle yönetmelik kapsamının en doğru şekilde oluşturulabilmesi amacından ve 6353 sayılı Kanun sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca şehit yakınları ve gazilerimize ilişkin olarak hazırlanmış olan bir başka kanun tasarısının yasalaşma sürecinin beklenilmesinden kaynaklanmıştır. Nitekim, 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile şehit yakınları ve malul gazilerimize ilişkin olarak tekrar yeni düzenlemeler yapılmıştır.

Diğer taraftan, söz konusu Yönetmelik yürürlüğe girinceye kadar kamu görevlilerinden malul olanların kendilerine, şehit olanların ise dul ve yetimlerine yapılacak kira bedeli ödemelerinde, 24.02.2006 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2006/8 sayılı Başbakanlık Genelgesinde belirtilen hususlara göre ilgili kurumlarca işlem yapılmaya devam olunmaktadır.

3713 sayılı Kanunun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında yurtiçindeki taşınmazlara ödenen kira miktarının 2003-2014 yılları arasında illere ve yıllara göre dağılımı hususunda Bakanlığımızda herhangi bir bilgi bulunmamakta olup, bu hususlarda Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığından bilgi alınabileceği değerlendirilmektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.