logo yeni

POLİSLER BAŞBAKANLIK FAZLA ÇALIŞMA GENELGESİ KAPSAMINDA MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

polis4Emniyet mensuplarının Başbakanlık tarafından çıkarılan Fazla Çalışma Genelgesi hükümlerinden faydalanıp faydalanamayacakları konusu soru önergesine konu edildi.

Hatay milletvekili Şefik ÇİRKİN tarafından hazırlanan önergede şu ifadelere yer verildi:

“16 Nisan 2014 tarihinde Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren 2014/5 sayılı Başbakanlık Genelgesine göre;

“Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme’de varılan mutabakat çerçevesinde, fazla çalışma uygulamaları ile ilgili olarak kamu kurum ve kuruluşları, aşağıda belirtilen hususlara özenle riayet edeceklerdir.

1. Kamu görevlilerine; belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılmayacaktır.

2. Fazla çalışma yaptırılmasının gerektiği zorunlu ve istisnai hallerde, fazladan çalışılan süreye ilişkin ücret, ilgili mevzuatı çerçevesinde ödenecektir.

3. İlgili mevzuatı gereği fazla çalışma karşılığı ücret ödenememesi durumunda ise; söz konusu kamu görevlilerine, başta 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 178’inci maddesi ile 2009/12 sayılı Başbakanlık Genelgesinin 6’ncı maddesi olmak üzere tabi oldukları mevzuat hükümleri çerçevesinde; yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilecektir. Ancak, bu suretle verilecek iznin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı içinde kullandırılabilecektir.”

Bu Genelge doğrultusunda;

1-Emniyet Hizmetleri sınıfı personeli, “Kamu görevlilerinin geneline” ibaresi kapsamında bu Genelge hükümlerinden faydalanacak mıdır?

2-Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli, bu Genelge kapsamında değerlendirilecekse, “Fazla çalışma yaptırılmasının gerektiği zorunlu ve istisnai hallerde” fazla çalışılan süreye ilişkin ödenecek ücret miktarı ne kadardır?

3-Emniyet Teşkilatı personeli, bu Genelge kapsamında değerlendirilmeyecekse, 3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununda değişiklik yapılarak, bahsi geçen kamu görevlilerinin de bu haktan yararlandırılması düşünülmekte midir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.