logo yeni

ŞEREF AYLIĞI UYGULAMASINDA NEDEN EŞİTSİZLİK VAR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas3Şeref aylığından yararlananların, sosyal güvencesi olanlar ve olmayanlar şeklinde ayrıma tabi tutulmalarının yanlış olduğu ileri sürülerek, bunun düzeltilmesi gerektiğinden hareketle soru önergesi verildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ, verdiği soru önergesinde; “2847 sayılı Türkiye Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Harp Malûlü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri ile Muharip Gaziler Dernekleri Hakkında Kanunun mükerrer 1 inci maddesine göre “Muharip Gazi”, Türk Silâhlı Kuvvetleri mensuplarından harbe fiili olarak katılanlardır. Bunun sonucunda İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan muharip gazilere 1005 sayılı Kanun kapsamında “Şeref Aylığı” verilmektedir.

Bununla birlikte, 06/03/2007 tarihli 5595 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla; gaziler, sosyal güvencesi olan ve sosyal güvencesi olmayan şeklinde sınıflandırılarak iki farklı şeref aylığı uygulaması ortaya çıkarılmıştır. Şeref Aylığı adından da anlaşılacağı üzere sosyal güvence ile ilişkili bir maaş olmayıp savaş meydanlarında canını ortaya koyan vatan evlatlarına verilen gazilik ödülüdür. Şehit ve gazilikte makam ve rütbe farkı aranmaması gerekir. Bundan dolayı gazilere verilen şeref aylığında da farklılığın olmaması uygun olacaktır.

Son olarak, 06/02/2014 tarihli 6518 sayılı Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi sırasında söz konusu durum verdiğimiz önergelerle gündeme getirilmiş olup, ilgili çalışmanın en kısa sürede yapılacağı belirtilmiştir.” dedi.  

Milletvekili TÜRELİ verdiği bu soru önergesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İSLAM tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları da sordu:

1- 2014 yılı Nisan ayı itibariyle şeref aylığı alan gazilerimizin ve eşi vefat etmiş olup şeref aylığı alan eşlerin sayısı kaçtır?

2- Şeref aylığı alan gazilerimizin veya eşlerinin ne kadarının sosyal güvencesi vardır?

3- İki farklı şeref aylığı uygulamasının yanlış bir uygulama olduğunu düşünmüyor musunuz?

4- İki farklı şeref aylığı uygulamasının ortadan kaldırılması ve yüksek olanda eşitlenmesi amacıyla Bakanlığınızca yürütülen herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa ne aşamadadır? 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.