logo yeni

HARP VE VAZİFE MALULLERİ İLE TERÖR MAĞDURLARI NE ZAMAN İŞE ALINACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

sehitŞehit aileleri ve gazilere tanınan iş hakkını, tüm harp ve vazife malulleri ile terör mağdurlarına da tanıyan Kanunun yürürlüğe girmesinin üzerinden uzun süre geçmesine rağmen, gerekli düzenlemelerin yapılmamasının yarattığı mağduriyet, Mecliste soru önergesine konu edildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Mehmet ŞEKER, verdiği soru önergesinde; “2 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ve ‘6495 Sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ ile bazı düzenlemeler yapılarak Şehit yakınları, Gazi ve malullere tanınan iş hakkının kapsamı genişletilmiştir. Bu hakların uygulama usul ve esaslarının, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 ay içerisinde çıkarılacak bir yönetmelikle belirleneceği de yine aynı Kanun’da hüküm altına alınmıştır. Ancak Kanun’a göre 2 Aralık 2013’e kadar çıkarılması gereken yönetmelik aradan geçen 9 aylık süreye rağmen hâlâ çıkarılmamıştır.

6495 sayılı Kanun’daki düzenlemelerle kamuda iş bulacağı ümidine kapılan vazife ve harp malullüğü kapsamındaki TSK mensubu ve güvenlilik görevlileri ile vazife malullüğü kapsamında hayatını kaybeden ya da malul olan diğer kamu görevlilerinin yakınları hayal kırıklığına uğramışlardır.” dedi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İSLAM tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sordu:

1. 6495 sayılı Kanun’un 86. ve 87. maddeleri kapsamında kamuda iş olanağı sağlayacak kişi sayısı nedir?

2.  Şehit yakınları, gazi ve malullere tanınan iş hakkının uygulanabilmesi için 2 Aralık 2013 tarihine kadar çıkarılması gereken yönetmelik ile ilgili bugüne kadar ne tür çalışmalar yapılmıştır? Söz konusu yönetmelik ne aşamadadır?

3. Yönetmeliğin çıkarılması için son tarih olan 2 Aralık 2013’den bu yana geçen beş aylık zamana rağmen iş hakkı yönetmeliği neden hâlâ çıkarılmamıştır?

4. İş hakkı yönetmeliğinin 5 aydır çıkarılmamasından yani 6495 sayılı kanunun 5 aydır ihlal ediliyor olmasından kim ya da kimler sorumludur?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.