logo yeni

KALKINMA AJANSLARINDA YOLSUZLUK İDDİASI TBMM'DE

Aktif . Yayınlanma mansethaber

meclisKalkınma ajanslarındaki usulsüzlük iddialarını içeren ve İstanbul milletvekili Umut ORAN tarafından hazırlanarak, Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ tarafından cevaplandırılması istenen soru önergesi, TBMM Başkanlığına verildi.

Oran tarafından verilen önergenin metni:

"Sayıştay'ın yaptığı denetimlerde Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projeler kapsamında yararlanıcılar tarafından satın alınan tesis, makine, ekipman, teçhizat ve diğer malzemelere ilişkin envanter kayıtları tutulmadığı ortaya çıkmıştır. İlgili personel hakkında herhangi bir adli/idari soruşturma başlattınız mı?

1.Aynı denetimde Trakya Kalkınma ajansında 2011 Mali Yılı Destekleme Programı çerçevesinde desteklenen projelerden 7 tanesinin kesin fesihle sonuçlandığı, 13 tanesinin de fesihle sonuçlanma aşamasında oldukları tespit edilmiştir. Söz konusu 20 projenin ön inceleme raporlarında projelerin danışman şirketler tarafından hazırlandığı ve başvuru sahibinin proje ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığı, eş finansman sıkıntısı yaşanacağı, proje detaylarının belirsiz olduğu, uygulama binalarında mülkiyet sorunları olduğu, giderlerin abartılı olduğu, proje bütçesinin yüksek risk içerdiği belirlenmiş olmasına karşın bu tespitlerin değerlendirilmediği ve söz konusu projelerin desteklenmesine karar verildiği görülmüştür. Ön inceleme raporlarındaki bu tespitlere rağmen projelerin devam ettirilmesi emrini kim vermiştir? Bu personel hakkında idari işlem başlattınız mı?

2.İstanbul Kalkınma Ajansı’nda ajans tarafından tek taraflı olarak feshedilen bir proje yararlanıcısından, ilgili mevzuatta ve sözleşmede cezai şart olarak öngörülen tazminatın talep edilmediği görülmüştür. Ajansın devletin çeşitli birimlerine verdiği bilgiler ve farklı ortamlarda yayınladığı veriler arasında uyumsuzluklar bulunduğu tespit edilmiştir. Bu usulsüzlük iddiaları için hangi idari işlemleri başlattınız? Şu ana kadar hangi sonuçları aldınız?

3.İpekyolu Kalkınma Ajans personeline yapılan görevlendirmeler sonrasında görevlendirilen personel tarafından hazırlanan harcırah beyannamelerinde harcırah unsurlarının dışında beyanlarda bulunulduğu ve ajans tarafından da bu unsurların ilgili personele ödendiği tespit edilmiştir. Asıl amacı bölgeler arası eşitsizliklerin azaltılması ve bölgesel kalkınmanın sağlanması için kurulan kalkınma ajanslarındaki bu ve benzeri yolsuzluk saptamaları bakanlığınız tarafından ciddiye alınmamakta mıdır? Bu usulsüzlükler bilginiz dahilinde mi yapılmıştır? Bu iddialarla ilgili suç duyurusunda bulundunuz mu? Bulunmadıvsanız, bu tarihe kadar suç duyurusunda bulunmamanızın sebebi nedir?”

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.