logo yeni

TAŞERONLARLA İLGİLİ MALİYE NE YAPIYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

taseron3İşçi sağlığı ve güvenliği açısından taşeron sisteminin önemli sakıncalar içerdiğini, çalışanları modern köle durumuna düşüren bir çalışma ilişkisi yarattığını belirterek, taşeron işçilerin haklarına ilişkin İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ tarafından hazırlanan önergeye Maliye Bakanlığı tarafından cevap geldi.

Bakanlığın konuyla ilgili cevabında, “Bilindiği üzere, Onuncu Kalkınma Planında (2014-2018), “Alt işverenlik uygulaması işçi haklarım dikkate alacak şekilde gözden geçirilecektir.” şeklinde belirlenen politika çerçevesinde; 2014 Yılı Programında da, asıl işveren-alt işveren ilişkisinde işveren ve işçi kesiminin yaşadığı sorunların çözümüne ve işçilerin uğramış oldukları sosyal ve ekonomik hak kayıplarının giderilmesi ile bu alandaki denetimlerin etkinleştirilmesine olarak yönelik mevzuat değişiklikleri yapılması kararlaştırılmıştır.

Bu çerçevede, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının sorumluluğunda ve Bakanlığımız ile diğer ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla, kamuda asıl işveren-alt işveren uygulaması ile uygulamadan kaynaklanan sorunlar incelenmiş olup; asıl işveren- alt işveren ilişkisinde sorumlulukların netleştirilmesi, alt işveren işçilerinin ücret, kıdem tazminatı ve yıllık ücretli izin gibi sosyal ve ekonomik haklarına ilişkin sorunların çözümlenmesini ve bu alandaki uygulamanın etkin bir şekilde denetimine ilişkin hususları içeren bir kanun tasarısı hazırlanması ile ilgili çalışmalar ise halen devam etmektedir.” denildi.

Ayrıca yine önerge cevabında, bu hususlarla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görüşlerinin alınabileceği belirtildi.

Öte yandan Maliye Bakanlığı bu konuyla ilgili yasa tasarısı hazırlanması çalışmalarına devam ederken, taşeron işçilerin bazı yasal haklara kavuşabilmesi amacıyla başka bir tasarının da Başbakanlıkta bulunduğu ve yasalaşabileceği söyleniyor.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.