logo yeni

ARKEOLOJİ VE SANAT TARİHİ BÖLÜMÜ MEZUNLARINA KADRO VERİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

muze-arastirmacisiFakültelerin arkeoloji ve sanat tarihi bölümlerinden mezun olanların istihdam sorunları İzmir milletvekili Ertuğrul GÜNAY tarafından önergeye konu edildi.

Günay önergesinde “Milli Eğitim Bakanlığı’nın 11.12.2013 tarihli bilgi yazısına göre ülkemizde 175 üniversite, bunlara bağlı 1061 fakülte bulunmaktadır. Bu üniversite ve fakültelerde 9 Arkeoloji ve Sanat Tarihi, 60 Sanat Tarihi bölümü vardır. Bu bölümlerde yaklaşık 7000 öğrenci okumaktadır.” İfadelerini kullanırken, Türkiye’de arkeoloji ve sanat tarihi mezunlarının istihdam alanı son derece kısıtlı olduğunu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın her yıl azalan kadroları dışında, istihdam için yeterli bir alan neredeyse bulunmadığını; mezunlar önemli ölçüde işsizlik sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirtti.

Günay yukarıdaki hususlara değindikten sonra, aşağıdaki sorularının Sayın Başbakan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle önergeyi verdi.

“1-YÖK, Üniversite ve Fakültelere yeni bölümler açılırken, bu bölümlerin mezunlarının istihdam imkan ve ihtiyaçlarıyla ilgili bir değerlendirme yapmakta mıdır?

2- Bu alanlarda yeterli öğretim üyesi de bulunmadığından yeni bölümler açılmasına bir ölçüt getirilecek midir?

3- Türkiye, tarih açısından zenginliği olan bir ülkedir. Bu nedenle, Belediyelere arkeoloji ve sanat tarihi uzmanı kadroları verilmesi, bu tarihi korumak açısından bir ihtiyaç değil midir?

4- Türkiye’de niteliği ve işlev alanı gittikçe gelişen Müzeler, özellikle yaz aylarında, kazılar nedeniyle ciddi arkeolog eleman sıkıntısı çekmektedir. Bu alanlarda yeni kadro ihdası düşünülmekte midir?

5- Sanat Tarihi eğitimine ilk ve orta öğretimde daha fazla önem verilmesi ve bu dersin zorunlu dersler kapsamına alınılması düşünülmekte midir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.