logo yeni

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZLERİNDEKİ HASTA BAKMA SINIRININ DÜŞÜRÜLMESİ ÖNERGEYE KONU EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

fizik-tedaviFizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde çalışan uzman hekim ve fizyoterapistlerin hasta bakma sınırının düşürülmesi soru önergesine konu edildi.

İzmir milleitvekili Prof. Dr. Hülya GÜVEN tarafından verilen önerge şöyle:

“Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından 10/4/2014 tarihli ve 28735784/333 sayılı fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları konulu genelge (2014/10) yayınlanmıştır.

Genelge’de:

“Bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimi için günlük en fazla 8 (sekiz) saat üzerinden fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması Kuruma fatura edilecektir. Günlük en fazla 8 (sekiz) saat üzerinden Kuruma fatura edilebilecek fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması birden fazla SHS’de çalışan hekim için de geçerlidir.

Bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman hekimi ve bir Fizyoterapist için (A) grubundaki işlemlerden günlük en fazla 8 (sekiz) hastanın, (A) ve (B) grubundaki işlemlerden günlük toplam en fazla 12 (on iki) hastanın,

Bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimi için (C) grubundaki işlemlerden günlük en fazla 32 (otuz iki) hastanın, (C) ve (D) grubundaki işlemlerden ise günlük toplam en fazla 64 (altmış dört) hastanın işlemi Kuruma fatura edilebilecektir.

Kurumumuzla sözleşmeli fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti veren özel sağlık hizmeti sunucularında gerçekleştirilecek olan günlük muayene sayısı, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulama sayısına dahil değildir.” denilmektedir.

Ülkemizde her yıl yeni 125.000 beyin felci yakası olduğu bunların yarısının tedaviye ihtiyacı olduğu, ancak kamu ve özel kurumların fizik tedavi ve rehabilitasyon yatağı toplam sayısının 2.750 olduğu belirtilmektedir. Hâlihazırda bile kamuda hastaların tedavi olmak için 6 ay beklediği bilinmektedir.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından 2008 yılından bu fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi açılmasına da izin verilmediği belirtilmektedir.

Bu bağlamda;

1. 2014 yılı itibarıyla ülkemizde Kamu ve Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezlerinin toplam yatak sayısı nedir?

2. Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde çalışan bir uzman hekim ve bir fizyoterapistin “A grubu” denen felçli, spastik hasta bakma sınırının 16’dan 8’e indirilmesinin gerekçesi nedir?

3. Ülkemizde günde toplam kaç “A grubu” hasta tedavi edilmektedir. 2013 yılı için günlük “A grubu” hasta başvuru sayısı ortalaması kamu ve özel fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri toplamına bölündüğünde hastane başına kaç “A grubu” hasta başvurusu düşmektedir?

4. Sınırlama sonucu “A, B, C ve D grubu” hasta başvurularında başvuru sınırını aşan hastalar ne olacaktır?

5. 2008 yılından beri ülkemizde kaç yeni “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi” açılmıştır? Bu merkezlerden kaçı kamu kaçı özel merkezdir?

6. Yeni yapılan kamu hastanelerinden kaçı “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi” olarak planlanmıştır? Kamu hastaneleri bünyesinde açılacak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezlerinin toplam yatak kapasitesi nedir?’

7. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) ihtiyacı olan engelli yurttaşların tedavilerinin yetersiz kalmakta olduğu bilinmektedir. FTR işlemlerine kısıtlama getirilmesi FTR ihtiyacı olan engelli yurttaşların tedavilerinin tamamen durdurulması demek değil midir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.