logo yeni

ŞEHİT VE MALUL YAKINLARININ İŞE ALINMASI KONUSU NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

sehit-yakiniTerör nedeniyle şehit ve malul olanların yakınları ile çalışabilecek durumdaki malullerin istihdamı ile ilgili yürütülen iş ve işlemler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soruldu.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Mehmet ŞANDIR’ın, Bakan Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:  

2 Ağustos 2013 Tarihli ve 28726 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6495 Sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 87. Maddesi ile 3713 sayılı Kanuna eklenen Geçici 13 Maddesinde “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ek 1 inci madde kapsamında istihdam hakkı bulunanlardan kırk beş yaşını doldurduğu için istihdam hakkından yararlanamayacak olanlar, söz konusu maddede öngörülen yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde İçişleri Bakanlığına müracaat etmeleri şartıyla bir defaya mahsus olmak üzere mezkûr maddede belirtilen istihdam hakkı sınırlamaları çerçevesinde yararlandırılır.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte ek 1 inci madde kapsamına girenler ile bu maddenin birinci fıkrasında belirtilenlerden İçişleri Bakanlığınca hak sahibi olduğu tespit edilenlerin atama teklifleri Devlet Personel Başkanlığınca 2015 yılı sonuna kadar kura usulü ile yapılır. … Bu madde kapsamında yapılacak işlemlere ilişkin usul ve esaslar, ek 1 inci maddede öngörülen yönetmelikle düzenlenir” hükmü yer almaktadır.

1. 6495 sayılı Kanunla 3713 sayılı Kanuna eklenen Geçici 13. Maddesine göre İstihdam hakkı bulunanlardan kaç kişi müracaat etmiştir?

2. Müracaat edenlerden kaç tanesi istihdam edilmiştir?

3. Söz konusu madde kapsamında yapılacak işlemlere ilişkin usul ve esaslar hakkında düzenlenmesi gereken yönetmelik düzenlenmiş midir?

4. İlgili yönetmelik henüz düzenlenmedi ise, bu yönetmeliğin yayımlanmasının bekleyen Gazilerimize ve şehit yakınlarımıza yönetmeliğin ne zaman yayınlanacağı konusundaki beklentilerine cevap olacak bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.