logo yeni

KAPANAN İL ÖZEL İDARELERİ SEBEBİYLE İŞSİZ KALAN TAŞERONLARIN DURUMU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

taseron2Bazı illerin büyükşehir yapılmasının ardından kapanan il özel idarelerinde çalışan taşeron işçilerin bir kısmı işsiz kalmıştı.

Halen iş bulamayan taşeron işçilerin sorunları ile ilgili olarak Manisa milletvekili Özgür ÖZEL tarafından hazırlanan önergede İçişleri Bakanı Efkan ALA’ ya yöneltilen sorular şu şekilde:

“6 Aralık 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinin ardından İl Özel İdareleri kapanmış ve buralarda çalışan taşeron işçiler işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya kalmışlardır. Bazı Şehirlerde Belediyeler taşeron işçilere sahip çıkma sözü vermiş olsa da bu sözler yasal düzeyde var olan soruna bir çözüm olamamış ve yerel düzeyde kalmıştır. Söz konusu yasada da taşeron firmaya bağlı olan personelin haklarının korunması için herhangi bir düzenleme yapılmadığı ve İl Özel İdarelerin kapatılmasının ardından büyükşehir belediyelerine yapılacak devirlerde şirket çalışanları hakkında herhangi bir hüküm bulunmadığından buralarda çalışan taşeron işçiler ve aileleri mağdur olmuşlardır. Bu nedenle;

1.Ülke genelinde (il bazında ayrı ayrı olmak üzere) İl Özel İdarelerinde çalışan kaç taşeron işçi bulunmaktadır?

2.30 Mart seçimlerinin ardından İl Özel İdarelerinde çalışan toplam kaç taşeron işçi (il bazında ayrı ayrı olmak üzere) işten çıkartılmıştır?

3.Bu işçilerin yeni kurulacak olan Yatırım Koordinasyonu Merkezlerine, kamu kuruluşlarına ya da belediyelere aktarılması hususunda çalışmalarınız mevcut mudur?

4.İşten çıkarılan taşeron işçilerden, bugüne kadar başka kamu kurum ve kuruluşlarına geçişleri sağlanan işçiler var mıdır? Hangi illerimizde bu geçişler sağlanmıştır ve hangi kurumlara toplamda kaç kişinin geçişi sağlanmıştır?

5.İş akitleri sona erdirilen personelin tazminatları ödenmiş midir? Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı aleyhinde açılmış kaç dava bulunmaktadır?

6.6360 sayılı Büyükşehir Kanun ile İl Özel İdarelerinin kapanmasının ardından işsiz kalan taşeron işçilerin haklarının korunması için yeni bir yasal düzenlemeye gidilmesi düşünülmekte midir? Konuyla ilgili nasıl bir çalışma yapılacaktır?

7.Bakanlığınız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında bu konuda ortak bir çalışma yapılmış mıdır? Yapılmamış ise yapılması planlanmakta mıdır?

8.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’in Nisan ayında Meclis gündemine gelmesini planlıyoruz” dediği taşeron işçilerle ilgili yasada geriye dönük İl Özel idaresindeki taşeron işçilerin haklarının korunması yönünde bir düzenlemenin yapılması düşünülmekte midir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.