logo yeni

UZMAN JANDARMALARIN SORUNLARI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

uzman-jandarmaUzman Jandarmaların özlük hakları ile ilgili sorunların dile getirildiği soru önergesi TBMM gündemine geldi.

Kocaeli milletvekili Lütfü TÜRKKAN tarafından Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ’ ın cevaplandırması istemiyle hazırlanan önerge metni :

“Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapan yaklaşık 25.000 Uzman Jandarma, özlük hakları konusunda sıkıntı yaşamakta, yaptıkları işten ekonomik anlamda tatmin olmamaktadır. Uzman Jandarmalar özlük haklarının bir an önce yeniden düzenlenmesini, çalışma ve yaşam koşullarının düzeltilmesini beklemektedir.

Bu nedenle;

1-Subay ve Astsubaylara uygulanan mümtaz terfi Uzman Jandarmalara neden uygulanmamaktadır?

2-Uzman Jandarmalar’ın okulda geçen süreleri hizmetten sayılmamakta iken subay ve astsubayların geçirdiği bu sure neden sayılmaktadır, Uzman Jandarmalar ordu mensubu değil midir?

3-Uzman Jandarmalar, belirli kadro ile görev yerlerinde Astsubaylar ile birlikte; İstihbarat, Bomba imha, Kriminal, Narkotik, Kaçakçılık, Silah Ruhsat, Atlı Ekip, Motorize Ekip, Arama Kurtarma Ekipleri, Komando, Trafik Timi, Asayiş Timi gibi alanlarda kurs görerek eğitim almalarına rağmen; Uzman Jandarmalar’a 2200 ek gösterge, Astsubaylar’a 3600 ek gösterge verilmesinin gerekçesi nedir?

4-Uzman Jandarmaların TSK tazminatı neden Astsubayların alacağı tazminatla farklılık göstermektedir?

5-Anayasa’da Ücretin emeğin karşılığı olduğu, Devlet’in çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alacağı maddesi yer almasına rağmen Uzman Jandarmalar’ın yaşadığı durum, Anayasa’da yer alan eşitlik ilkesine ve Avrupa İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne aykırılık teşkil etmiyor mu?

6-Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapan yaklaşık 25.000 Uzman Jandarma’nın Özlük hakları ile ilgili çalışma yapılması düşünülmekte midir, bu çalışmalar nelerdir?

7-Uzman Jandarmalar’ın yaptığı işten ve mesleğinden tatmin olmaları için ne gibi tedbirler alınması düşünülmektedir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.