logo yeni

MERKEZ BANKASININ NE KADARI TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

merkez-bankasiMerkez Bankasına hazinenin yanı sıra kimlerin ortak olduğu konusuna soru önergesi yolu ile cevap aranıyor.

Milletvekili Mehmet Ali EDİBOĞLU, verdiği soru önergesinde; “Merkez Bankasının yapılan son Genel Kurulunda ortakların isimlerinin kimler olduğu açıklanmadı ve gizli kaldı. Hazine’nin payının yüzde 55 olduğu Merkez bankasında kalan yüzde 45’in ise bankalar ile adları bir türlü açıklanmayan tüzel ve gerçek kişiler arasında paylaşılıyor olduğu biliniyor. Hükümet yetkilileri ve Başbakanlık ikide bir Merkez Bankasında şu kadar paramız toplandı diye açıklamalar yapmakta ancak, Merkez Bankasının yabancı hissedarlarını bu halka açıklamaktan kaçınmaktadırlar.”  diyerek, Başbakan Yardımcısı Ali BABACAN tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin bazı sorular sordu.

Önergede yer alan sorulardan bazıları şöyle:

-Merkez Bankasının ortaklarının isimleri neden halktan gizlenmektedir? Bu isimlerin bilinmesinin herhangi bir zararı var mıdır?

-Türkiye’nin ekonomik gücü kimin kontrolünde ve elindedir?

- Merkez Bankası’nın yüzde 19.12’lik sermayesin oluşturan ve bazı gerçek ve tüzel kişilere ait olduğu belirtilen D sınıfı hisselerinin kime ait olduğu halktan neden gizlenmektedir?

-Merkez Bankamızın bugün elinde 100 milyar dolara yakın döviz rezervi olmasına rağmen neden gidip kendi hisselerini toplayamıyor?

-Merkez Bankası’nın kuruluş kanun tasarısında adı “Merkez Bankası” olarak öngörülmüşken, uluslararası ilişkiler de düşünülerek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası” olarak değiştirilmesi kararı alınmış; Banka’nın bağımsızlığını vurgulama amacı güdülerek “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi ve kısaltılmış şekli olan “T.C.” özellikle çıkarılmıştır. Kanun koyucu tarafından Banka’nın devlete ait bir kuruluş; bir kamu kuruluşu olduğu izlenimi vereceği endişesiyle “Cumhuriyeti“ ibaresinden özenle kaçınılmıştır. Madem bu banka T.C. Devletine ait değil, o zaman kimlerin malıdır? Türk Parası olarak tanıdığımız bu paralar T.C. Devletinin parası, diğer bir deyimle Türk Milletinin Parası değilse, kimlerin parasıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.