logo yeni

ORMAN MUHAFAZA MEMURLARININ SİLAHLARI CAYDIRICI MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tabancaOrman muhafaza memurlarının; sayılarına, yıpranma paylarına, kıyafetlerinin teminine ve silahlarının değiştirilmesine ilişkin konularda açıklama yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU imzasını taşıyan açıklamada, konuya ilişkin olarak Milletvekili Seyfettin YILMAZ tarafından verilen soru önergesi cevaplandırıldı.

Soru önergesinde yer alan sorular

SORU 1. Bakanlığınız bünyesinde çalışan Orman Muhafaza Memurları başlı başına iş olan koruma işinde kolluk kuvveti olarak görev yapmaktadırlar. Kolluk kuvveti oldukları Anayasa’da belirtilmesine rağmen yıpranma payları diğer kolluk kuvvetleri baz alındığında neden azdır?

SORU 2. 2003 yılında çalışan Orman muhafaza memuru sayı nedir? 2013 yılında çalışan Orman muhafaza memuru sayısı nedir?

SORU 3. Yaz kış arazide çalışan Orman Muhafaza Memurlarına verilen, yazlık kışlık elbiselerinin ve ayakkabı, botlarının fiyatları piyasa şartlarına uygun mudur?

SORU 4. Orman Genel Müdürlüğü emrinde çalışan, Orman Muhafaza Memurlarının taşıdığı demirbaş silahlarının eski ve çapları küçük olup daha büyük çaplı silah taşıyan orman kaçakçılarına karşı caydırıcı özelliği olduğunu düşünüyor musunuz?

Soru önergesine verilen cevap

CEVAP 1-4. Orman Muhafaza Memurlarına verilen giyim malzemelerinin alımları Maliye Bakanlığının “Giyecek Yardımı Yönetmeliğinin Uygulanması” tebliği esasları çerçevesinde yapılmakta olup, verilen giyim yardımları yaptıkları görevleriyle uygun hazırlanan teknik şartname esasları paralelinde piyasadan temin edilmektedir.

Orman Muhafaza Memurlarının kullanmış olduğu silahların çoğunluğu 7.65 mm çapında Kırıkkale yapımı tabancalardır. Makine Kimya Endüstrisi Kurumuna yaptırılan inceleme sonucuna göre bu silahların yenilenmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda 2012 yılında 288 adet, 2013 yılında 1.220 adet 9 mm çapında tabanca alınarak ormanların yasa dışı faaliyetlerden korunmasında öncelikli görev yapanlara dağıtılmıştır.

Bakanlığım ve bağlı kuruluş Orman Genel Müdürlüğü emrinde 2003 yılında çalışan orman muhafaza memuru sayısı 6.302 iken 2013 yılında 6.153 olmuştur.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.